zistshenasan
 
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه سیزدهم خرداد 1388 توسط 

سيب قرمز بيشترين تقويت کننده سلامتي است

 

نتايج سنجش ميزان آنتي اکسيدان هاي موجود در هشت نوع سيب نشان مي دهد سيب قرمز لذيذ حاوي بيشترين غلظت اين مواد شيميائي تقويت کننده سلامتي است. آنتي اکسيدان هاي موجود در پوست سيب قرمز خوش طعم که رايج ترين نوع سيب پرورش يافته در آمريکاست ، شش برابر ميزان آن در گوشت آن است اما همين حالا سيب هاي ديگر

را کنار نگذاريد. گرچه چنين تصور مي شود که آنتي اکسيدان ها بدن را در برابر بيماري ها ي خاص محافظت مي کنند ، براي مشخص کردن اين نکته که آيا مقدار آنتي اکسيدان به تنهائي حائز اهميت است يا خير ، مطالعات بيشتر لازم است.

اين موضوع که کداميک از آنتي اکسيدان ها بهتر جذب بدن مي شوند مشخص نشده است. به گفته يک محقق علوم غذائي رانگ تسائو مطالعه او که مواد شيميائي مسئول فعاليت آنت ياکسيدان ها ي موجود در سيب را مشخص نموده است ، احتمالا براي پرورش دهندگان گياه بسيار سودمند است بطوريکه بتوانند واريته هاي جديد يک ميوه که غني از آنتي اکسيدان ها باشد را پرورش دهند.

 

همچنين اطلاعات بدست آمده براي توسعه تکنيک هاي بدست آوردن آنتي اکسيدان ها از محصولات زائد صنعت فرآوري سيب که بخش اعظم آن را پوست يسيب تشکيل مي دهد ، سودمند است.

در يان مطالعه هشت واريته از سيب ها مورد بررسي قرار گرفتند اما در هر واريته پوست سيب بيشترين ميزان آنتي اکسيدان ها را داشت. تسائو ، اين تفاوت در واريته هاي مختلف را به فصل رويش ، جغرافياي محل کشت و استعداد ژنتيکي نسبت مي دهد.

گرچه در مقايسه با ديگر ميوه ها بويژه انواع توت ، سيب حاوي آنتي اکسيدان ها يکمتري مي باشد ، اين ويژگي که در سراسر سال در دسترس هستند و محبوبيت عمومي بيشترشان ، منبع بهتري براي بسياري از مردم تلقي مي شوند.

اين روش مطالعه ميوه ها ابزار مناسبي براي اپيدميولوژِيست هائي است که بايد رابطه رژيم غذائي و سلامتي را بررسي کنند. شايد بتوان اين سوال را مطرح که شما چندسيب در روز نياز داريد تا از بيماري قلبي جلوگيري کنيد يا از پزشک دور بمانيد؟.

 


نوشته شده در تاريخ شنبه نهم خرداد 1388 توسط 

تحرک رمز سلامتی


فعالیت بدنی در کشورهای صنعتی و کشورهای در حال توسعه - پندارهای غلط در مورد فعالیت بدنی فواید فعالیت بدنی - زنان و فعالیت بدنی - سیاستهای مرتبط با فعالیت بدنی - فعالیت بدنی و جوانان - زندگی بی تحرک - فعالیت بدنی و افراد مسن


فعالیت بدنی میتواند کیفیت زندگی را در تمام سنین برای همگان بهبود بخشد.شیوه زندگی فعال باعث میشود افراد مسن دوستان جدیدی پیدا کنند،در فعالیتهای اجتماعی باقی بمانند و با سایرین در تمام سنین مراوده داشته باشد.بهبود انعطاف پذیری،تعادل و قوام عضلانی به پیشگیری از افتادن که دلیل عمده ناتوانی در افراد مسن است کمک میکند.مشخص شده است که شیوع بیماریهای مغزی در افرادی که از نظر بدنی فعال هستند کمتر است.فعالیت بدنی میتواند کمک شایانی به درمان برخی اختلالات فکری مثل افسردگی بنماید.جلسات ورزشی برنامه ریزی شده مطابق با سطح تناسب بدنی هر فرد یا پیاده روی ساده میتواند فرصت یافتن دوستان جدید و اتصال با جامعه و کاهش احساس تنهایی و محرومیت اجتماعی را به فرد بدهد.فعالیت بدنی میتواند خود اتکایی و اطمینان به خود را که معیارهایی مبنایی در سلامت روح است افزایش دهد.
 


از فواید فعالیت بدنی میتوان حتی در سنین بالا نیز استفاده برد.با آنکه فعال بودن از سنین پایین از بسیاری بیماریها جلوگیری میکند،تحرک و فعالیت منظم در سنین بالا نیز به کاهش درد و ناتوانی مرتبط با بیماریهای نظیر آرتربت،استئوپروز و فشار خون بالا کمک کند.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه نهم خرداد 1388 توسط 

img/daneshnameh_up/e/e5/b.zoo.1.jpg

 

بخش زیبایی شناسی مغز، کشف شد

تهران-خبرگزاری ایسکانیوز:محققان ایتالیایی با استفاده از توموگرافی مغناطیسی بخشی از مغز را که در دریافت و حس زیبایی دخیل است، تعیین کردند.

به گزارش روز یکشنبه بخش انگلیسی گروه علمی باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران"ایسکانیوز"، به نقل از سایت ساینس دیلی ، محققات حین دیدن تصاویر زیبا و همچنین تصاویری که زیبایی چندانی نداشتند از مغز افراد اسکن تهیه کردند.
نتیجه این تحقیق نشان داد بخش موسوم به غشاء جزیره‌ای مغز هنگام دیدن تصاویر زیبا فعال‌تر می‌شود و هنگام دیدن تصاویر معمولی ضعیف‌تر فعالیت می‌کند.
این بخش از مغز هنگام گرفتن جایزه و در تصویر کردن احساسات دخیل است.

 


نوشته شده در تاريخ سه شنبه پنجم خرداد 1388 توسط 
 

 

 

 تهران – خبرگزاری ایسکانیوز: کشف بخشی از سنگواره یک عقرب که جثه ای بزرگ تر از انسان دارد دانشمندان انگلیسی را شگفت زده کرده است.

به گزارش روز جمعه گروه حوادث ایسکانیوز: دیرینه شناسان دانشگاه «بریستول» انگلیس بخشی از سنگواره یک عقرب را کشف کردند که در دریا می زیست.
بررسی های دانشمندان روی این نمونه که در سنگهای 390 میلیون ساله کشف شده است نشان می دهد چثه جانورانی مانند عنکبوتها، حشره ها و خرچنگها در آن زمان بسیار بزرگ تر از آنچه ما تصور می کردیم بوده اند.
پروفسور «اشنایدر» یکی از دیرینه شناسان اکادمی «فرایبور» جنوب شرقی آلمان گفت:براساس یافته های دانشمندان، عقربهای غول پیکر میلیونها سال در زمین زندگی می کردند و دشمنی نداشتند ولی سرانجام با بوجود آمدن ماهیان بزرگ در دریا که آرواره های قوی و دندانهایی تیز داشتند نسل این عقربها از بین رفت. گزارش ایسکانیوز می افزاید، دانشمندان براین باورند عقربهای امروزی از همین غول دریایی بوجود آمده اند. این عقربهای بزرگ حدود چهار صد میلیون سال پیش در دریاها زندگی می کردند.


نوشته شده در تاريخ سه شنبه پنجم خرداد 1388 توسط 

 

View Image

 

به زعم محققان بيوشيمي باليني دانشگاه تربيت مدرس، كاربردهاي متنوع زعفران به عنوان آنتي اكسيدان، ضد سميت ژن و ضد سرطان ناشي از حضور متابوليت‌هاي ثانويه و مشتقات آن (سافرانال، پيكروكروسين، كروسين و كروستين) است كه با DNA و اليگونوكلئوتيدها ميان كنش داده و در آنها تغيير ساختاري القا مي‌كنند.

به گزارش سرويس پايان‌نامه خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، ريحانه هوشيار، دانش‌آموخته بيوشيمي باليني دانشگاه تربيت مدرس در قالب طرح پايان نامه كارشناسي ارشد خود، ميان كنش دو كاروتنوييد (كروسين، كروستين) و دو منوترپن آلدئيد - پيكروكروسين و سافرانال - را كه مسوول رنگ، عطر و طعم زعفران هستند با DNA و اليگونوكلئوتيدهاي خاص بررسي كرده است.

مطالعه طيف‌هاي CD نشان داد كه ميان كنش كلروتنوئيدها و پيكروكروسين با اين ساختارها از طريق مكانيزم غير فروروندگي و اتصال به شيار كوچك صورت مي‌گيرد و اگر چه سافرانال تغييرات ساختاري مشابهي بر DNA (حاوي 56 درصد AT) و اليگونوكلئوتيد AT داشت، نتايج سي دي نشان داد كه توالي‌هاي غني از سيتوزين تغيير از ساختار دو رشته‌يي B را به شكل سه رشته‌يي سبب مي‌شود.

توالي‌هاي ويژه غني از سيتوزين و گوانين، ساختارهاي چهار رشته‌يي را تشكيل مي‌دهند.

اين توالي‌ها در بدن موجود زنده در نواحي خاصي از ژن مثل تلومرهاي انتهايي كروموزوم و نواحي تنظيمي انكوژن‌ها حضور دارند.

نتايج اين پژوهش نشان داد كه اجزاي زعفران با اين نواحي ميان كنش و آنها را پايدار مي‌كنند.

مشخص شده است كه جدا شدن هيستون H1 از DNA رابط براي انجام رونويسي ژن‌ها ضروري است از اين رو اجزاي زعفران بر كمپلكس DNA ـ H1 به عنوان مدلي از كروماتين، مورد توجه قرار گرفت، به علاوه يك توالي با تمايل بالا براي H1 به منظور مشخص شدن مكانيزم ميان كنش در حضور اجزاي زعفران نشان داد.

اين مشاهدات منجر به پيشنهاد مكانيزمي مي‌شود كه در آن تخليه H1 رونويسي برخي از ژن‌ها را تحت تاثير قرار مي‌دهد.

به طور كلي كاربردهاي متنوع زعفران به عنوان آنتي اكسيدان، ضد سميت ژن و ضد سرطان ناشي از حضور متابوليك‌هاي ثانويه و مشتقات آن (سافرانال، پيكروكروسين، كروسين و كروستين) است كه با DNA و اليگوئوكلئوتيدها ميان كنش داده و در آنها تغيير ساختاري القا مي‌كنند.

گفتني است، اين پژوهش با راهنمايي دكتر زهرا بطحايي، عضو هيات علمي دانشكده علوم پزشكي دانشگاه تربيت مدرس انجام شد
نوشته شده در تاريخ شنبه دوم خرداد 1388 توسط 

 

 

ااز نوشته های قدیم بر می آید که پنیر را از زمان بسیار گذشته به عنوان غذا مصرف می کرده اند . تاریخ دقیق تهیۀ پنیر مشخص نیست ، اما به نظر می رسد که مربوط به فاصلۀ بین اهلی کردن گاویعنی حدود نه هزار سال پیش از میلاد تا دوران کتاب مقدس (پنج تا سه هزار سال پیش از میلاد ) باشد . از نوشته های دو هزار سال پیش از میلاد بر می آید که پنیر کالایی معمولی و قابل داد و ستد بوده است . یونانیان پنیر را غذایی آسمانی می پنداشتند و آن را تقدیم خدایان خود می کردند . رومیان به توسعۀ صنعت پنیر سازی  مخصوصأ نوعی از آن که در قبرس تهیه می شد پرداختند ، از قرون اولیۀ میلادی تا زمان چنگیز خان رسم بر آن بود که سربازان پنیر را با خود داشته باشند . اهالی مشرق زمین در طول جنگ های صلیبی یعنی از قرن یازدهم تا سیزدهم میلادی از پنیر با صورت یک مادۀ مهم غذایی استفاده می کردند. سربازانی که از جنگ به اروپا بازگشتند انواع مختلف پنیر ساخت مشرق و دستور ساختن آن ها را با خود به غرب بردند .

صنعت پنیر سازی در امریکا به وسیلۀ مهاجران انگلیسی که هم پنیر و هم گاو را با خود به امریکا بردند رایج شد . پنیر کوتاژ و چدار در خانه ها تهیه می شد . در سال 1851 نخستین کارخانه پنیر سازی در امریکا دایر شد . بنابر منابع علمی در دهۀ 1970 ایالات متحده با تولید سالانۀ 5/1 میلیون تن ، فرانسه با 75% میلیون تن ، شوروی با 5% میلیون تن به ترتیب مقام های اول تا سوم را درتولید جهانی پنیر داشته اند. مصرف جهانی پنیر به نحوی محسوس رو به افزایش است و هر سال تقریبأ 250 هزار تن بر مصرف سال قبل افزوده می شود . بنابر گزارش های علمی تولید جهانی پنیر در سال 1974 بالغ بر شش میلیون تن بوده است . بنا بر نوشتۀ یکی از محققان (کاسی کووسکی) در حال حاضر بالغ بر دو هزار نوع پنیر در دنیا وجود دارد. وی منشأ پنیر را جنوب غربی آسیا در هشت هزار سال پیش می داند و معتقد است که رومی ها بین 60 پیش از میلاد تا 300 بعد از میلاد با فتح کشور های اروپایی موجب بهبود و تنوع این نوع محصول شدند. بازتاب رواج پنیر سازی به وسیلۀ  رومی ها از ریشه یابی واژۀ  پنیر در انگلیسی که «چیز» (chees ) تلفظ می شود و از Caseus لاتینی گرفته شده است مشخص  می شود . پنیر را میتوان غیر از شیر گاو از شیر بز، گاومیش آبی، گاومیش دم کلفت، گوزن شمالی ، ولاما به دست می آورد.در حقیقت شیر هر پستان داری قابلیت تحول به پنیر را دارد . در دهۀ 1970 هرینگتون (Herington) از دانشگاه کرنل، شیر دوشی برای دوشیدن شیر خوکچۀ هندی فراهم کرد . همین طور شیر دوشی برای دوشیدن شیر موش هم تهیه شده است، اما شیر این جانوران به حدّی کم است که ارزش پنیر سازی را ندارد! مزۀ پنیر بستگی به منبع شیر دارد . مثلأ شیر بزپنیری  را ارایه می دهد که مزۀ آن تند تر و محرک تر از پنیر گاواست زیرا چربی شیر بز اسید های کاپروئیک ، کاپریلیک ، و کاپریک بیشتری نسبت به چربی شیر گاو دارد.اسید کاپریلیک شیر میش حتی بیشتر از مقدار این اسید در شیر بز است .ترکیب شیر در رنگ پنیر هم موثر است مثلأ شیر میش،گاومیش ، وبعضی بزها فاقد یا دارای مقدار کم رنگیزۀ زرد رنگ بتا کاروتن است . به این جهت پنیر حاصل از آنها سفید رنگ است ، اما پنیر شیر گاو که بستگی به نوع و خوراک گاو و همچنین فصل دارد از کاهی تا زرد آلاله ای در تغییر است . در برابر میلیونها تن پنیری که امروزه تولید می شود احتمالأ بشر چند هزار سال پیش  بر حسب تصادف و بدون طرح قبلی به تولید چند کیلو پنیرنایل آمده است بشر اولیه شیر را نیز مانند آب در پوست جانوران (مشک) به ویژه در معده آنها نگاهداری می کرده است هنگامی که شیر در معده جانور قرار می گرفت تحت تأ ثیر آنزیم های دیواره ی معده به ویژه رنین  یا کیموسین و پپسین و نیز باکتری های بومی خود به پنیر تحول می یافت . رنین تا به امروز نیز برای تهیه پنیر به کار می رود و آن را به صورت پنیر مایه از بخش چهارم معده (شیردان) گوساله هایی که از شیر گرفته شده اند به دست می آورند .  در ایران پنیر مایه را معمولأ از معده ی بره های تودلی به دست می آورند. تولید مصرف روز افزون پنیر در سراسر جهان موجب کمبود پنیر مایه به افزایش قیمت جهانی آن شد . مخلوط پنیر مایه و پپسین به نسبت مساوی تا حدودی از التهاب بازار پررونق این ماده کاست ، اما تحقیق در زمینۀ جانشین ساختن ماده ای از گیاه یا میکروبها به جای پنیر مایه ادامه پیدا کرد و سر انجام منجر به تولید آن ازنوعی میکروب شد . در ایران برای تهیۀ پنیر تازه فقط پنیر مایه را به شیری که تا حدود 37 درجه گرم شده است می افزایند. سازندگان پنیر بطور تجربی در یافته اند که شیر را نباید حرارت بدهند و بجوشانند. جوشاندن شیر موجب انهدام بسیاری از ارگانیسم های موجود در شیر از جمله باکتری های تولید کننده ی اسید می شود و تولید اسید و فراهم شدن نقطه ای ایزو  الکتریک پروتئین شیر تامین نمی شود. بدیهی است فعالیت پنیر مایه در جهت تسهیل انعقاذ شیر در محیط اسیدی صورت می گیرد . اگر ph شیر جوشیده و نجوشیده را بر اثر افزایش اسید پایین بیاوریم ، شیر بدون اضافه شدن پنیر مایه هم منعقد می شود بعضی  از خانم های خانه دار ایرانی که به طور تجربی از این پدیده آگاه شده اند بر شیرجوشیده ای که سرد شده  است سرکه می افزایند و بخش منعقد شده را که بلا فاصله حاصل می شود تحت فشار قرار می دهند به نظر خود پنیر تهیه می کنند . اما چنین محصولی را نمی توان پنیر نامید زیرا پنیر از لحاظ علمی محصول منعقد شده ای از شیر است که تا حدودی تخمیر یافته و از مزه و تغییرات خاصی بر خوردار است . همانطور که گفته شد پنیر اصولا با ترش شدن شیر در نتیجه فعالیت باکتری ها و تحول لاکتوز به اسید لاکتیک شروع می شود . نزول ph موجب انعقاد پروتین شیر میشود . افزودن انزیم رنین فرایند انعقاد را تسهیل می کند . با انعقاد پروتین محصولی به نام شیر بسته (دلمه) به وجود می آید .که با جدا کردن آن از آب پنیر ، پنیر تازه ای مانند کوتاژ بدست می آید از ارگانیسم هایی که در تولید پنیر دخالت دارند می توان از استر پتوکوکوس لاکتیس ، استر پتو کوکوس سر موریس (str.cremoris) و لوکونوستوک نام برد . در فرآیند تولید پنیر گرمای 31درجه را به مدت 6 ساعت به کار می بردند پس از برداشتن شیر بسته از گرم خانه آن را تحت فشار قرار می دهند تا آب زیادی خارج شود چنین پنیری باید در یخچال نگاهداری شود و ظرف دو هفته به مصرف برسد .در صورتی که سر شیر را بجای شیرمنعقد کنند. محصولی بنام پنیر خامه به دست می اید.پنیرهای دیگر رانیز در معرض عمل باکتری ها یی که از خارج به شیر اضافه می کنند میگذارند. پنیرها را بنابر آب به چهار گروه نرم,نیمه نرم ,سخت ,و خیلی سخت تقسیم می کنند . بری وکاممبرت پنیرهایی نرم اند که در رسیدن انها رشد قارچ هایی مانند ژوتریکوم بر سطح شیر بسته پرس شده دخالت دارد. پنیر را کفرت پنیری نیمه نرم است که رسیدن ان با رشد کفک ابی قهوه ایی پنی سیلیوم را کفرتی که در جمیع قسمت های شیر پراکندگی پیدا میکند همراه است . پنیر را کفرت سابقه ای بسیار طولانی و احتمالا" بیش از 2000سال دارد . برای تهیه این پنیر که مخصوص ناحیه ای به همین نام در جنوب غربی فرانسه است . کلا"از شیر میش استفاده ی شود .جریان اب های زیر زمینی,درجه حرارت و رطوبت غارهای اهکی طبیعی این ناحیه را ثابت نگاه می دارد.سالانه قریب 30میلیون پوند پنیر را کفرت تهیه میشود پنیر ابی رنگ انگلیسی استیاتون معادل پنیر را کفرت فرانسوی است .این پنیرها 8/3درصد چربی دارند رسیدن اکثر پنیر های سخت از جمله پنیر سویسی و چدار به وسیله عمل باکتریها صورت می گیرد باکتری های اسید پروپیونیک شیر بسته را به پنیر سویسی که پنیری سخت و سوراخ دار است تبدیل میکنند. در فرایند اسید پروپیونیک و گاز کربنیک حاصل به ترتیب موجب تولید مزه خاص و سوراخ های غار زنبوری در این پنیر میشوند .برای تهیه پنیر چدار که پنیری سخت است و دلخواه انگلیسی هاست کشت های آغاز گر از نوع استر پتوکوکوس ترموفیلموس و پنیر مایه (برای سهولت عمل انعقاد) را به شیر پاستوریزه می افزایند .پس از 45دقیقه به گرم گرفتن در حرارت 38درجه ,فر ایند چدارینگ را انجام میدهند . و واژه چدارینگ از دهکده چدار در انگلستان گرفته شده است در گذشته که از شیر خام با داشتن باکتری های مدفوعی زیاد و در نتیجه تولید گازهای دی اکسید کربن هیدروژن ،و هیدروژن سولفورۀ فراوان استفاده می کردند بو و مزه این پنیر نا مطبوع می شد به همین جهت فرآیند چدارینگ را معمول داشتند در این فرآیند شیر بسته گرم را به قطعاتی بریده روی هم می گذارند با این عمل ph سریعأ به 2/5 تا 3/5 می رسد و به مرگ یا باز داشته شدن رشد کلی فرم ها منجر میشود. قرار دادن قطعات بر روی هم خروج گازها را از شیر بسته را نیز موجب می شود.

 

 


نوشته شده در تاريخ شنبه دوم خرداد 1388 توسط 
    
    

 

هر ساله تعداد زيادي از مردم دچار سرماخوردگي، گلودرد و آنفلوآنزا مي شوند. هنگامي که به خاطر اين بيماري ها نزد پزشک مي رويد، ناخودآگاه انتظار داريد برايتان آنتي بيوتيک تجويز شود و اگر پزشک چنين کاري نکند حتي ممکن است عصباني هم شويد. مسلماً استفاده از آنتي بيوتيک ها در دهه 1940 براي اولين بار پيشرفت و تحول عظيمي در صنعت دارويي ايجاد کرد اما تجويز بيش از حد و نابجاي آنها منجر به پاسخ ندادن باکتري ها نسبت به آنتي بيوتيک هاي مصرفي مي شود و علاوه بر اين مصرف آنتي بيوتيک در مواقع غيرضروري فقط ريسک عوارض ناشي از آن مانند اسهال و دل آشوبه را به همراه دارد.
    
    در اغلب موارد دو دسته از ميکروب ها يعني باکتري ها و ويروس ها عامل بيماري ها هستند و اگرچه علايم و نشانه هاي بيماري هاي ناشي از هر دو گروه تقريباً مشابه است اما روش هاي تکثير و پخش بيماري توسط آنان کاملاً متفاوت است. باکتري ها موجودات زنده تک سلولي هستند که در همه جا يافت مي شوند و اکثريت آنها عامل بيماري يا ضرر براي انسان نيستند و حتي در مواردي مفيدند: مثلاً باکتري که در روده انسان زندگي مي کند و به هضم غذا کمک مي کند. اما برخي باکتري ها هم مضر هستند و اگر وارد بدن انسان شوند تکثيرشده و فرآيند طبيعي بدن را مختل مي سازند و موجب برخي بيماري ها مي شوند.
    
    در اين شرايط استفاده از آنتي بيوتيک موثرترين روش است زيرا آنتي بيوتيک ها باکتري ها را از بين مي برند و از رشد و توليد آنها جلوگيري مي کنند. اما دسته دوم يعني ويروس ها به خودي خود زنده نيستند و فقط هنگامي که وارد سلول هاي زنده ديگري مي شوند، رشد و تکثير مي کنند. برخي از ويروس ها توسط سيستم ايمني بدن مورد حمله قرار مي گيرند و از بين مي روند قبل از آنکه بتوانند توليد بيماري کنند. اما بقيه ويروس ها سبب بيماري هايي نظير سرماخوردگي، آنفلوآنزا، آبله مرغان و... مي شوند که اين بيماري ها اصلاً نسبت به آنتي بيوتيک ها واکنش نشان نمي دهند و فقط بايد دوره بيماري طي شود.
    
    مصرف آنتي بيوتيک در اين موارد )بيماري هاي ويروسي( نه تنها موثر نيست که مضر هم هست. مصرف نامناسب و مکرر آتتي بيوتيک در طول زمان موجب مقاومت باکتري ها در برابر آنها مي شود و در نتيجه باکتري ها با مصرف آنتي بيوتيک از بين نمي روند و مقاومت نشان مي دهند که در اين حالت نياز به دوز بيشتر دارو يا آنتي بيوتيک قوي تر است. مقاومت در برابر آنتي بيوتيک ها يک معضل فراگير است. باکتري هايي که زماني به راحتي با مصرف آنتي بيوتيک از بين مي رفتند، به طور فزاينده يي در برابر آنتي بيوتيک ها مقاوم شده اند و در نتيجه درمان بيماري هايي نظير ذات الريه، عفونت هاي گوش، عفونت هاي سينوس، مننژيت، عفونت هاي پوستي و بيماري سل با مشکل مواجه شده است.
    
    پس هميشه به خاطر داشته باشيد که فقط هنگام عفونت هاي باکتريايي، آنتي بيوتيک مصرف کنيد و اجازه دهيد تا بيماري هاي خفيف تر )خصوصاً بيماري هايي که منشاء ويروسي دارند( با طي دوره خود برطرف شوند. براي بهبود نشانه هاي بيماري مانند آب ريزش بيني يا گلوددرد با مراجعه به پزشک بخواهيد تا بدون تجويز آنتي بيوتيک نشانه هاي بيماري را تسکين ببخشد. به هنگام مصرف آنتي بيوتيک ها هم به خاطر داشته باشيد که بايد طبق تجويز پزشک همه مقدار تجويز شده را درست و در موقع مقرر مصرف کنيد. هرگز آنتي بيوتيک را براي زمان ديگري نگهداري نکنيد. هرگز از آنتي بيوتيکي که براي کس ديگري تجويز شده، مصرف نکنيد.


نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و ششم اردیبهشت 1388 توسط 
 

 

تصویر

 

 

گروهی از محققان مرکز نانوفناوری لندن با همکاری دانشگاه Queensland، به‌‌منظور کمک به شناخت چگونگی تأثیر یک آنتی‌بیوتیک بر باکتری، روشی را برای استفاده از پروب‌های نانو یافتند.

باکتری‌هایی مثل MRSA (که به نام استف‌های طلایی شناخته می‌شوند)، روزبه‌روز نسبت به آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم‌تر می‌شوند، این امر موجب بروز مشکلات اساسی در ایمنی و بهداشت می‌گردد.

پروفسور کوپر محققی است که برای توسعه‌ی آنتی‌بیوتیک‌ها و ضد قارچ‌ها (که نسبت به پاتوژن‌های مقاوم‌شده در مقابل داروها) فعال هست، به‌ویژه آنهایی که در عفونت‌های بیمارستانی دخالت دارند، اقدام به تنظیم برنامه‌ی تحقیقاتی كرده‌است.

پروفسور کوپر می‌گوید: «ما نیازمند راهی هستیم تا نحوه‌ی چگونگی مقاومت باکتری‌ها را نسبت به آنتی‌بیوتیک ها دریابیم و اینكه چگونه آنتی‌بیوتیک‌های جدید می‌توانند رشد باکتری‌های مقاوم را کندتر کرده، آنها را از بین ببرند؟»

این گروه تحقیقاتی، نانوپروب‌ها را با استفاده از مولکول‌های موجود در دیواره‌ی سلول‌های باکتری طبیعی و باکتری‌های مقاوم‌شده پوشش دادند و در ادامه، جدیدترین آنتی‌بیوتیک وانکومایسین را به این سیستم افزودند و دریافتند پروب‌های باکتری‌های نرمال تنش پیدا کرده، تغییر یافتند ولی تأثیرپذیری پروب‌های باکتری‌های مقاوم بسیار کم بوده‌است.

این پروب‌ها به محققان این امکان را می‌دهد که سریعاً نحوه‌ی تأثیرگذاری یک آنتی‌بیوتیک بر باکتری را یافته، راه جدیدی را بیابند که آنتی‌بیوتیک‌ها عمل کرده و باکتری را نابود کنند.

به عقیده‌ی دکتر کوپر این کشف به ما کمک خواهد کرد تا بفهمیم نحوه‌ی عملکرد داروها بر باکتری‌های مقاوم چیست و بتوانیم ابزارهای تشخیص سریعی را بسازیم و روش‌های جدیدی را برای تحقیق در مورد نحوه‌ی عملکرد آنتی‌بیوتیک‌ها کشف نماییم.

اختلافات مولکولی بسیار کمی میان باکتری‌های نرمال و مقاوم‌شده، وجود دارد. ما می‌دانیم که این پروب‌ها می‌توانند این اختلافات اندک را تشخیص داده، این کار را در مدت بسیار کوتاهی انجام دهند.

به کمک این سیستم مشخص شد که اتصال وانکومایسین به باکتری‌های مقاوم، هزار بار سخت‌تر و مشکل‌تر از اتصال به باکتری‌های نرمال است؛ البته این گروه، با هدف یافتن دارویی که بتواند به باکتری‌‌های مقاوم محكم چسبیده، دیواره‌ی آنها را تخریب نماید آنتی‌بیوتیک‌های دیگر را نیز آزمایش كردند.

چنین تحقیقاتی منجر به کشف آنتی‌بیوتیک‌های موثرتر و قوی‌تری در آینده نزدیک خواهد شد.

این مقاله در اواخر سال گذشته در journal Nature Nanotechnology به چاپ رسید.


نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و ششم اردیبهشت 1388 توسط 

 

img/daneshnameh_up/a/a1/Spinal_Cord_PC271498.jpg

موقعي که کسی مبتلا به ضايعه نخاعی می شود، يکی از مشکلترین مسائلی که با آن مواجه می باشد اين است که در حال حاضر هيچ "درمانی" برای آن وجود ندارد. با پيشرفتهاي قابل ملاحظه ای که هر روزه در مجامع علمی در مورد آن می شنويم، هر کسی ،هر کاری را که توانسته انجام داده است تا راه علاجی برای افراد نخاعی پیداکند  . اگر ماامروزه می توانیم در مورد اندامهای مختلف کارهای غير ممکنی (مانند پيوند کامل اعضاء و انتقال اندامهای بدن شخصی به شخص ديگر ویا جداکردن ژنهای انسان) را انجام دهيم، پس قادر خواهيم بود  علت عدم ترميم آسيب های نخاعی را نيزکشف نمائيم و کاری کنيم که اين مشکل بيولوژيکی نیز حل شود؟ باتوجه به معماهای علمی زيادی که تاکنون حل شده اند، درمان ضايعات نخاعی نيز نبايستی آنقدرها هم مشکل باشد......   ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و یکم اردیبهشت 1388 توسط 
تازه ‌ترين نتايج يك تحقيق نشان مي‌دهد كه گياهان اين قابليت و توانايي را دارند كه يكديگر را از وجود دشمن با خبر كنند.


اين تحقيق در گروه گياه‌پزشكي دانشگاه كشاورزي و منابع طبيعي "پرديس" كرج انجام گرفته و نتايج آن در معتبرترين مجله‌هاي علمي، پژوهشي جهان از جمله "‪ "Biological control‬و "‪ "Appl.Entomology‬به چاپ رسيده است..

سرپرست تيمي كه اين تحقيق را انجام داده است، گفت: بر اساس اين تحقيق گياهان هنگامي كه از طرف حشرات گياه‌خوار از جمله كنه يا شته مورد حمله قرار مي‌گيرند، يكديگر را از وجود دشمن مشترك آگاه مي‌سازند.

دكتر "احمد عاشوري" روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: زبان مشترك گياهان، ساطع كردن بو و برجاي گذاشتن مواد شيميايي هنگام مواجهه با دشمن است.

به گفته او گياهان همچنين قادرند بويي از خود منتشر كنند كه باعث جلب شكارگر- هاي حشرات گياه‌خوار شود. به طور مثال، هنگامي كه آفتهايي نظير شته يا كنه بر روي گياه لوبياي سبز قرار مي‌گيرد، گياه از طريق بزاق دهان آنها، متوجه حضورشان شده و از خود بويي متصاعد مي‌كند كه ضمن اطلاع به ديگر گياهان هم نوع، "سن اوريوس" را كه از صيادان اين حشرات هستند به طرف خود جلب مي‌كند.

عاشوري گفت اين تحقيق بيانگر آن است كه گياهان خود داراي شعور هستند و مي‌توانند با يكديگر ارتباط برقرار كنند.

وي افزود از نتايج اين تحقيق مي‌توان در برنامه‌هاي كنترل آفات استفاده كرد و به عنوان مثال با پخش اين بو قبل از هجوم آفات به گياهان، ضمن كاهش مصرف سموم شيميايي، زمينه رشد هرچه بيشتر حشرات مفيد را فراهم ساخت.

عاشوري كه رياست اداره پژوهش دانشگاه كشاورزي و منابع طبيعي "پرديس" كرج را نيز به عهده دارد يادآور شد: تحقيقات اين گروه برروي جنبه‌هاي مختلف "رايحه‌هاي القايي گياهان" ادامه دارد.

اين طرح تحقيقاتي توسط يك تيم هشت نفره به مدت دو سال در گروه گياه پزشكي آزمايشگاه اكولوژي و رفتارشناسي حشرات دانشگاه تهران كه در پرديس كرج واقع است به نتيجه رسيده است.

نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و یکم اردیبهشت 1388 توسط 

 


جام جم:مطالعات روي نيروهاي موثر بر الگوهاي تغييرات ژنتيکي انساني ، دلايل بسيار محکمي را بر اثر انتخاب طبيعي بر اين تغييرات ارائه کرده است. اين بررسي احتمالا به درک اين موضوع منتهي خواهد شد که چرا بعضي از افراد در معرض خطر تعدادي از بيماري ها قرار دارند و تعدادي ديگر خير. اين نظريات در شماره ماه سپتامبر مجله کتابخانه عمومي علم زيست شناسي (public library of Science Biology) با عنوان تاريخ بشر و انتخاب طبيعي الگوهاي تغيير ژنتيکي در 132 ژن به چاپ رسيده است. در اين پژوهش ، تکامل مولکولي 132 ژن در 24 جمعيت آفريقايي امريکايي و 23 جمعيت اروپايي امريکايي از طريق تعيين توالي مجدد آنها مورد مطالعه قرار گرفته است. نتايج اين پژوهش نقش قوي و موثر انتخاب طبيعي در 8 ژن جمعيت اروپايي امريکايي را به اثبات مي رساند. اين دلايل از طريق بررسي شرايط محيطي مختلفي را که حدود 25 هزار تا 50 هزار سال پيش هنگام مهاجرت به اروپا با آن روبه رو شدند توضيح مي دهد. پروفسور جاشوا آکي ، يکي از نويسندگان اين مقاله و يکي از اعضاي گروه علوم ژنوم دانشگاه واشنگتن سياتل در اين خصوص گفته است: نتايج ما نشان داد که مهاجرت بشر از آفريقا به مناطق جديد به خارج از آن با سازگاري با نيروهاي انتخابي همراه بوده است. اگر شما ژنوم 2 فرد را که به صورت تصادفي انتخاب شده اند با يکديگر مقايسه کنيد به اين موضوع خواهيد رسيد که ژنوم آنها مشابه نيست و به طور متوسط در هر 1000 جفت باز داراي تغييراتي نسبت به هم هستند. فراوان ترين شکل اين تغييرات از نوع تک نوکلئوتيدي يا SNP است. بندرت SNP هاي جديد به اشخاص خاصي در يک جمعيت اجازه مي دهد که سالم تر باشند و بچه هاي بيشتري توليد کنند. فراواني اين تغييرات در نتيجه انتخاب طبيعي افزايش مي يابد. اگرچه علاقه ملاحظه اي ميان پژوهشگران براي يافتن مناطقي از ژنوم انسان که هدف انتخاب طبيعي قرار دارند وجود دارد، ولي امکانات و منابع لازم براي پژوهش در اين خصوص بتازگي در دسترس پژوهشگران قرار گرفته است. در اين مقاله ، وسيع ترين محل اثر انتخاب طبيعي که تاکنون کشف شده ، توضيح داده شده است. قسمتي از 4 ژن که روي کروموزوم 7 به طور متوالي قرار گرفته اند، زماني که مردم اروپا شروع به نوشيدن شير گاو و بز کرده اند دچار تغيير شده است. در نتيجه افرادي که تغييرات معيني از اين ژن ها را به ارث مي برند، براي جذب کلسيم توسط بدن سازگاري بهتري دارند. يکي از اين ژن ها به نام TRPV6 است که در بروز يا شدت سرطان پروستات نقش دارد. اين ژن به همراه يکي ديگر از ژن هاي اين ناحيه به نام TRPV5 در جذب کلسيم در کليه ها، روده و جفت نقش دارد. دانشمندان قبلا دريافته بودند که تغيير ژنتيکي ايجاد شده در يک ژن که باعث بروز تحمل به لاکتوز در جمعيت اروپايي شيرنوش مي شود، حدود 10 هزار تا 20 هزار سال پيش تحت تاثير انتخاب طبيعي قرار گرفته است. به نظر مي رسد کشف اخير اين يافته را نيز تکميل مي کند، زيرا بدن انسان نه تنها احتياج به داشتن تحمل لاکتوز دارد، بلکه بايد توانايي جذب کلسيم نيز داشته باشد. محيط امروز انسان به طور قابل ملاحظه اي نسبت به زماني حدود 10 هزار سال پيش که اجداد ما مي زيستند تغيير کرده است. اکنون بشر دسترسي نامحدودي به غذا و ديگر مواد مصرفي دارد. اگر چه نظريه Thrifty geneتا اندازه اي ساده انگارانه به نظر مي آيد، ولي بايد متوجه بود اين باور اساسي که يک تغيير ژنتيکي که زماني به ما کمک مي کرده و اکنون عليه ما کار مي کند شايد درخصوص بعضي از ژن هاي مستعد کننده بيماري هاي پيچيده نيز صادق باشد. اگر اين موضوع صحت داشته باشد، يافتن ژن هايي که تحت تاثير انتخاب طبيعي قرار گرفته اند مي تواند ما را در يافتن ژن هاي جديد مربوط به بيماري هاي پيچيده ژنتيکي کمک کند. در اين مقاله آکي و همکاران چند ژن ديگر را که تحت تاثير انتخاب طبيعي قرار گرفته اند توضيح داده و ارتباط ميان انتخاب طبيعي و تعدادي از بيماري ها نظير فشار خون ، بيماري کليوي ، حساسيت به عفونت ، آسم و آلزايمر را نشان داده اند.


نوشته شده در تاريخ یکشنبه بیستم اردیبهشت 1388 توسط 

 

تصویر

 

محققان در مؤسسه فناوري ماساچوست (MIT) نشان داده‌اند که آنها مي‌توانند براي ساخت آند و کاتد يک باتري يون ليتيوم به صورت ژنتيکي ويروس‌هايي طراحي کنند. درآند اين ويروس‌ها با روکش‌دهي خودشان با اکسيد کبالت و طلا تشکيل يک نانوسيم مي‌دهند و در کاتد نيز اين ويروس‌ها به نانولوله‌هاي کربني متصل مي‌شوند.

اين باتري‌هاي جديد مي‌توانند با يک فرآيند ارزان و سازگار با محيط ساخته شوند. توليد آنها در دماي اتاق و پايين‌تر اتفاق مي‌افتد و به حلالي آلي مضر نياز ندارد. همچنين مواد استفاده‌شده ‌در اين باتري‌ها غيرسمي هستند. اين محققان سه سال پيش ويروس‌هايي طراحي کردند که مي‌توانستند با روکش‌دهي خودشان با اکسيد کبالت و طلا و خود‌آرايي به‌صورت يک نانوسيم، يک آند را بسازند.

اين محققان در اين تحقيق روي ساخت يک کاتد مناسب متمرکز ‌شدند. ساخت کاتدها از ساخت آندها مشکل‌تر است، زيرا آنها براي اينکه الکترود سريعي باشند، بايد رساناي خيلي خوبي باشند؛ ولي بيشتر مواد کانديدا براي کاتدها غيررسانا هستند. اين گروه تحقيقاتي براي رسيدن به اين هدف، به صورت ژنتيکي ويروس‌هايي طراحي کردند که ابتدا خودشان را با نانوسيم‌هاي فسفات آهن روکش‌دهي کرده و سپس براي ايجاد يک شبکه از ماده‌ي بسيار رسانا به نانولوله‌هاي کربني متصل مي‌شوند.

در اين کاتد، الکترون‌ها مي‌توانند در طول اين شبکه‌هاي نانولوله‌اي حرکت کرده و در سرتاسر اين الکترود نفوذ کنند تا به فسفات آهن رسيده و انرژي را در کوتاه‌ترين زمان منتقل کنند. اين محققان متوجه ‌شدند که يکپارچه کردن نانولوله‌هاي کربن در اين کاتد، رسانايي کاتد را افزايش داده، بدون اينکه وزن باتري را چندان تغيير دهند.

در تست‌هاي آزمايشگاهي، باتري‌هاي استفاده‌کننده از اين کاتد‌ها مي‌توانند بدون از دست دادن ظرفيت خود بيش از صد بار شارژ و تخليه شوند. هرچند اين تعداد چرخه‌ي شارژ-تخليه از باتري‌هاي تجاري کنوني کمتر است، ولي اين محققان اعتقاد دارند که مي‌توانند آن را خيلي افزايش دهند.

نتايج اين تحقيق در مجله Science منتشر شده‌است.


نوشته شده در تاريخ سه شنبه پانزدهم اردیبهشت 1388 توسط 
محققان ايالت پن در آمريکا به روشي براي يکپارچه کردن مخلوطي از نانوسيم‌هايي که به‌صورت زيستي برچسب‌دار شده‌اند، روي تراشه‌هاي مدار مجتمع رسيده­اند. با استفاده از اين روش ممکن است بتوان يک افزارۀ قابل حمل و کوچک ساخت که بتواند انواع گوناگوني از ترکيبات پزشکي يا محيطي را تشخيص داده و گزارش کند.
ترسامير، استاد مهندسي برق در آزمايشگاه نانوساخت ايالت پن و يکي از اين محققان مي‌گويد: شايد يکي از مهمترين چيزها براي اتصال نانوسيم‌ها به مدار الکتريکي قراردادن دقيق آنها است. ما نيازمند کنترل مکان فضايي روي تراشه با دقت کمتر از يک ميکرون هستيم.
 
تودهاي از نانوسيم‌ها قبل از آرايش.
با استفاده از فرآيند استاندارد ساخت تراشه، هرکدام از انواع نانوسيم‌ها بايد در يک عمليات جداگانه روي تراشه قرار داده شوند. اين محققان با استفاده از روش پايين به بالاي خود، مي‌توانند سه نوع متفاوت از نانوسيم‌هاي روکش‌داده‌شده با DNA را هر جايي که بخواهند (با خطاي کمتر از يک درصد)، قرار دهند. کريستين کيتينگ، استاد دانشگاه شيمي مي‌گويد: اين روش مي‌تواند براي شناسايي همزمان پاتوژن‌ها يا بيماري‌هاي مختلف مبتني بر اثرات اسيد نوکلئيک‌شان، استفاده شود.
اين محققان مي‌گويند که اجزاء افزاره از قبيل نانوسيم‌ها مي‌توانند از تعدادي مواد متفاوت توليد شوند و حتي قبل از آرايش آنها روي يک تراشه با مولکول‌هاي زيستي روکش‌داده‌ شوند. آنها اضافه مي‌کنند که قرار دادن دقيق نانوسيم‌ها هنوز با استفاده از روش‌هاي سنتي مشکل است.
اين محققان با استفاده از روش‌ آرايش خود، مي‌توانند نانوسيم‌هاي ويژه‌اي در مکان‌هاي خاصي قرار دهند. آنها با تراشه‌اي شروع مي‌کنند که در مکان‌هايي که مي‌خواهند نانوسيم‌ها را قرار دهند، داراي تورفتگي‌هاي منظم ريزي است. آنها سپس يک ميدان الکتريکي بين الکترودها اعمال مي‌کنند. اين الکترودها مساحتي که مي‌خواهند نانوسيم‌ها در آن آرايش يابند، را مشخص مي‌کنند. اين محققان مخلوطي از نانوسيم‌هاي برچسب‌دار و يک مايع روي تراشه تزريق کردند. اين نانوسيم‌ها با يک ميدان الکتريکي به مکان‌هاي مورد نظر متصل شدند و داخل اين چاه‌هاي ريز افتادند.
مِير مي‌گويد: ما براي کنترل مکاني که هر کدام از انواع نانوسيم‌ها مي‌رود، نيازي به کانال‌هاي ميکروسياليت نداريم. ما مي‌توانيم اين محلول را روي تمام تراشه تزريق کنيم و نانوسيم‌هاي داخل آن فقط به مکان‌هايي که ويژه شده‌اند، متصل خواهند شد. اين براي افزايش مقياس توليد، مهم است.
اين محققان سپس ميدان‌ الکتريکي را حرکت دادند و نانوسيم‌هاي برچسب‌دار بعدي را روي تراشه قرار دادند. در اين آزمايش، نانوسيم‌هاي برچسب‌دار مختلف بصورت رديفي قرار داده شدند، اما اين محققان مي‌گويند که آنها مي‌توانند در پيکربندي‌هاي متنوع قرار داده شوند.
با استفاده از اين روش، نانوسيم‌ها مي‌توانند براي ساخت افزاره‌هاي گوناگوني از قبيل تشديدکننده‌ها يا ترانزيستورهاي اثر ميداني که مي‌توانند براي شناسايي هدف‌هاي اسيد نوکلئيکي استفاده شوند؛ آرايش يابند.
نتايج اين تحقيق در مجله Science منتشر شده‌است.

نوشته شده در تاريخ سه شنبه پانزدهم اردیبهشت 1388 توسط 
 
 
 
يک مطالعه تازه ژنتيکي حاکي از آن است که توانايي انسان در هضم مواد غذايي سرشار از نشاسته مانند سيب زميني، ممکن است عاملي براي موفقيت برتري انسان در ميان ساير موجودات زمين باشد.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران ( ايسنا ) واحد علوم پزشکي ايران و به نقل از نشريه " نيچر ژنتيکس " انسان در مقايسه با ديگر پستانداران عالي داراي تعداد بسيار بيشتري از نسخه‌هاي يک ژن ضروري براي تجزيه مواد نشاسته‌اي پرکالري است و به گمان نويسندگان اين مقاله از دانشگاه کاليفرنيا در سانتاکروز اين کالري‌هاي اضافه احتمالا براي تغذيه مغز بزرگتر انسان، جنبه حياتي داشته است، در حالي که تا پيش از اين دانشمندان تصور مي‌کردند شايد خوردن گوشت علت اين وضع بوده است..

اين تيم تحقيقاتي دريافتند که انسان حامل نسخه‌هاي اضافي از ژني به نام Amyi است که براي توليد يک آنزيم بزاقي (اميلس) جهت تجزيه نشاسته جنبه ضروري دارد.

اين تيم، سپس گروهي از انسان‌ها را با عادات تغذيه‌اي متفاوت مطالعه کرده و دريافتند: کساني که نشاسته زيادي در غذايشان وجود دارد، داراي نسخه‌هاي بيشتري از ژن Amyi در مقايسه با گروه‌هايي هستند که رژيم غذايي آنها حاوي نشاسته کمتري است.

خبرگزاري دانشجويان ايران

نوشته شده در تاريخ دوشنبه چهاردهم اردیبهشت 1388 توسط 
 
 
يک گام به سمت ساخت کليه؛
جداسازي سلول بنيادي از بافت کليه
جام جم آنلاين: پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکي تهران موفق به جداسازي سلول بنيادي با مارکر ويژه از بافت کليه شدند.
 
به گزارش مهر ، دکتر عباسي مجري طرح با اعلام اين خبر ، افزود: در اين پژوهش که با مشارکت گروهي از اساتيد و دانشجويان طراحي شد از بافت کليه افرادي که مبتلا به کانسر (سرطان) کليه از نوع کارسينوم سلول کليوي (RCC) بودند و ‌بايد تحت عمل نفرکتومي (خارج شدن کليه) قرار مي گرفتند، استفاده شد.
وي افزود: اين کليه هاي سرطاني داراي بافت زنده سالم نيز بود و به همين دليل تيم پژوهشي با طي مراحل قانوني و جلب رضايت بيماران و طي مراحل اخلاقي، بخش کوچکي از پاپيلاي اين کليه ها را برداشت و سلول بنيادي در اين بافتها را مورد جستجو قرار داد و پس از مدتي سلول بنيادي در اين بافتها ديده شد.
عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران اضافه کرد: اين سلولها کشت داده شد و به موش تزريق شد و پس از آن ديده شد که اين سلولهاي بنيادي قابليت ساختن توبولهاي کليوي، استخوان و بعضي بافتهاي ديگر را دارد و در واقع ويژگي هاي سلول بنيادي را داشت.
وي يادآور شد: پس از آن اين سوال مطرح شد که ممکن است اين سلولهاي بنيادي از خون به داخل بافت کليه آمده باشند و براي پاسخ به اين سوال مارکرهاي آنتي ژنتيک اين سلولها مورد مطالعه قرار گرفت و مشخص شد اين مارکرها با مارکرهاي سطح سلولهاي بنيادي خون متفاوت است و مشخص شد که از منشاء خوني نيست.
عباسي گفت: سوال بعدي اين بود که خوب چه تضميني هست که اين سلول بنيادي مربوط به خود بافت کليه باشد و جزو سلولهاي سازنده بخشي از بافتهاي کليه باشد و براي پاسخ به اين سوال بررسي هاي مختلفي صورت گرفت و شاخصهاي آنتي ژنتيک بافت کليه فرد بالغ در اين سلولها ديده شد که آن را از سلولهاي بنيادي جنيني متمايز مي کند.
وي خاطرنشان کرد: پس از اين بررسي ها به اين نتيجه رسيديم که سلول بنيادي جدا شده از منشاء هماتولوژيک نبوده و سلول بنيادي است که قابليت ساخت بخشي از سلولهاي کليوي را داراست.
عضوگروه نفرولوژي بيمارستان امام خميني (ره) تأکيد کرد: دستيابي به اين دستاورد مهم است اما تا ساخت کليه فاصله جدي وجود دارد و در اين مرحله تنها مي توان به دستاوردهاي پژوهشي و نه درماني اميدوار بود و تنها مي ‌توان اميدوار بود که جدا سازي اين سلولها ما را در جهت شناخت مباني بيماري شناسي بعضي بيماريها کمک کند.
وي خاطرنشان کرد: اين بافت کليوي بافتي پيچيده است که ممکن است با تکامل چندين سلول بنيادي در مسيرهاي مختلف بوجود آمده باشد و لذا دستيابي به ساخت کليه در اين مرحله از پروژه مد نظر نيست.
اين پژوهش با مشارکت گروهي از اساتيد دانشگاه علوم پزشکي تهران از جمله دکتر آيتي رئيس بخش ارولوژي، دکتر امامي رضوي رئيس دانشکده پزشکي و دکتر خوش زبان مسئول بانک فرآورده هاي پيوندي، زاهد دانشجوي پزشکي ، حيدري کارشناس ارشد بيولوژي سلولي و دکتر عباسي در پروژه اي به صورت پايان نامه دکتري براي دستيابي به سلول بنيادي بافت کليه طراحي شد. 

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه نهم اردیبهشت 1388 توسط 

 


جهان درحالي وارد قرن 21 شد كه بيش از 140 ميليون نفر مبتلا به بيماري ديابت بودند. در اين ميان، سهم كشور ما حدود 5/3 تا 4 ميليون نفر ديابتي است. روز جهاني ديابت - 21 آبان ماه - درحالي به پايان رسيد كه فدراسيون جهاني ديابت اعلام كرد هزينه هاي كنترل و درمان ديابت 10 درصد بودجهِ ملي بهداشت جوامع را به خود اختصاص مي دهد و نيمي از آن صرف درمان عوارض مزمن ديابت مي شود.
دكتر اسدالله رجب، رئيس انجمن ديابت ايران نيز اعلام كرد سالانه 900 ميليون دلار (بيش از 700 ميليارد تومان) صرف هزينه هاي درماني ديابت در كشور مي شود.
اين درحالي است كه متخصصان و كارشناسان پيوسته از روند رو به رشد بيماري ديابت در كشورمان به عنوان شايع ترين بيماري غدد درون ريز در دهه هاي اخير هشدار مي دهند.
با اين همه گزارش هاي رسمي از شيوع 5 درصدي بيماري ديابت در ايران خبر مي دهد. افزون بر اين، بيماري ديابت در رديف سه عامل اول مرگ و مير در دنيا است. بيماري زايي اين عارضه چه از نظر هزينه هاي درماني و چه از جهت ازكارافتادگي، بسيار بالاست و يكي از عمده ترين مسايل بهداشتي - درماني در جوامع به شمار مي رود.
از سويي ديگر، همراهي آن با چاقي و افزايش چربي خون، احتمال ايجاد بيماري قلبي - عروقي را به عنوان اولين عامل مرگ و مير در انسان به شدت افزايش مي دهد. ازاين رو تا كيد وزارت بهداشت و سازمان هاي مسئول كشور تنها بر توجه به مقولهِ بيماري ديابت معطوف نبوده و در زيرمجموعهِ اين توجه بر اهميت كنترل و پيشگيري از چاقي و آموزش مهارت هاي زندگي نيز تصريح شده است.


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه نهم اردیبهشت 1388 توسط 

 

 

CT آنژيو قلب به روش DSCT

در سالهاي اخير مطالب زيادي درباره‌ي پيشرفت‌هاي انجام شده در CT اسکن قلب، به ويژه در مورد ارزش باليني آن در کارديولوژي به رشته‌ي تحرير در آمده است. با ورود سي‌تي اسکن‌هاي مولتي اسلايس- 64 (MSCT) يک عرضه‌ي جديد در تصوير برداري قلب آغاز گرديد و نهايتاً با ابداع سي‌تي‌اسکن‌هاي مدل  Dual-Source (DSCT)طيف کاربردهاي باليني سي‌تي‌اسکن در کارديولوژي نيز حتي گسترده‌تر شد. جديدترين پيشرفت امروزي در تکنيک‌هاي سي‌تي‌اسکن، ابداع تکنولوژي DSCT مي‌باشدکه در آن از دو تيوب اشعه‌ي ايکس و دو آشکارساز (دتکتور) عمود بر يکديگر در يک گانتري استفاده مي‌شود. اين چيدمان دتکتورها به طور قابل توجه وضوح تصاوير (تمپورال رزولوشن) را بهبود بخشيده استادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه نهم اردیبهشت 1388 توسط 

بيماريهاي قارچي احشائي بلاستوميکوز و روش‌هاي آزمايشگاهي

 

 

مقدمه:

 

از بيماريهاي قارچي احشائي بيماري بلاستوميکوز را (Blastomycose) که در اثر قارچ دو شکلي و دو مرحله‌يي Blastomycese dermatitidis ايجاد مي‌شود مورد بررسي قرار مي‌دهيم.

 ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه هفتم اردیبهشت 1388 توسط 

پژوهشگران در تلاشند تا با ارسال کاوشگري به مريخ در سال 2018(1397) به جست‌وجوي DNA در سطح سياره سرخ بپردازند و به اين ترتيب، پرده از تاريخچه حيات در اين سياره بردارند.

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، مريخ، به حالتي که امروز مي‏ شناسيم، يک سياره يخ‏زده و سترون است. اشعه فرابنفش و ذرات کيهاني با عبور از جو نازک آن، سطح مريخ را بمباران مي‌‏کنند و از آن يک سياره عاري از حيات مي ‏سازند.

اما تحقيقات اخير حاکي از احتمال وجود حيات در زير سطح مريخ هستند، جايي که ممکن است آب مايع به صورت گسترده وجود داشته باشد. همچنين کشف توده ‏هاي متان در جو مريخ نيز اين احتمال را تقويت مي‏کند چرا که برخي ميکروب‏ ها نيز توليدکننده گاز متان هستند.

اگر چه نشانه‌هاي شيميايي وجود حيات در مريخ داراي ابهامات فراوان هستند، اما برخي پژوهشگران در تلاشند تا با يافتن DNA موجودات زنده در سياره سرخ، وجود حيات در مريخ را به صورت قطعي ثابت كنند.

اين پژوهشگران عقيده دارند که روند حيات روي مريخ و زمين از ميراث تکاملي مشترکي سرچشمه مي ‏گيرند و به اين ترتيب از کدهاي ژنتيکي مشابهي برخوردارند؛ البته، برخي ديگر از دانشمندان معتقدند اين فرض بسيار محدودکننده است چرا که حيات مريخي ممکن است به صورت مستقل تکامل يافته و از اين نظر فرآيندهاي شيميايي متفاوتي بر آن حکم‏فرما باشد.

چه دليلي براي شباهت حيات روي مريخ و زمين وجود دارد؟

حدود چهار ميليارد سال قبل که حيات شروع به شکل‏گيري کرد، سنگ هاي سرگردان فراواني در منظومه شمسي وجود داشتند که به سيارات برخورد مي‏ کردند. در نتيجه اين برخوردها، تکه ‏هايي از سياره به فضا پرتاب شده و برخي از اين تکه ‏ها به صورت شهاب‏سنگ در سيارات ديگر فرود مي‏ آمدند. به اين ترتيب ميکروارگانسيم‏ هاي اوليه مي‏ توانستند توسط اين سنگ ها جدا شده، از مريخ به زمين آمده باشند و بالعکس.

احتمالا محيط مريخ در آن زمان براي تکامل و رشد حيات مناسب بوده است؛ چرا که در آن دوره، به احتمال زياد، اين سياره داري جوي ضخيم بوده و آب مايع در سطح آن جريان داشته است.

براي يافتن DNA موجودات احتمالي روي مريخ، ناسا پروژه‏اي را به نام «جست‌وجو براي ژنوم فرازميني» (Search for Extraterrestrial Genome) آغاز کرده است. به نوشته نجوم، پروژه SETG که تا کنون دو ميليون دلار بودجه هم دريافت کرده است، احتمالا منتهي به ارسال يک کاوشگر به سمت مريخ در سال 2018 خواهد شد.

براي يافتن DNA موجودات در سطح مريخ، كاوشگر بايد چهار مرحله آماده‏سازي نمونه‏ هاي خاک و يخ جمع‌آوري شده، شناور كردن نمونه‌ها در آب و مخلوط كردن آن با ماده رنگي فلوئورسان و شناسايي پرتو احتمالي ناشي از امتزاج ماده فلوئورسان با DNA موجود در نمونه‏‌ها توسط يک تراشه الکترونيکي و تقويت

نور حاصل به منظور شناسايي توسط ابزارهاي کاوشگر را انجام دهد.

براي مشخص کردن اينکه آيا حيات زميني و مريخي ريشه ‏هاي مشترکي دارند يا خير، پژوهشگران روي مريخ به دنبال ژن بخشي از سلول مي ‏گردند که در همه موجودات زنده زميني وجود دارد. در صورتي که اين محققان موفق به شناسايي اين ژن يا ژن‏هاي مشابه شوند، قدم بعدي کدگشايي از ژن يافت‏شده و معين کردن ارتباط آن با ژن هاي مشابه در موجودات زميني است.

قبل از ارسال کاوشگر به سطح مريخ، پژوهشگران روش پيشنهادي خود را روي زمين آزمايش خواهند کرد. به عنوان مثال قرار است طي سه سال آينده آزمايش ‏هايي در مجاورت يک کوه آتشفشان در آرژانتين يا دره‏ هاي خشک قطب جنوب صورت گيرد.

نظر منتقدان

البته هستند دانشمنداني که با ديده انتقاد به اين پروژه نگاه مي ‏کنند. به عقيده يکي از اين محققان، اين پروژه از نظر تکنولوژي امکان پذير است، اما بايد وقتي دنبال شود که نشانه‌هاي حيات روي سطح مريخ آشکارا يافت شده‏ باشند. علاوه بر آن، به عقيده اين پژوهشگر در صورتي که به دنبال روشن کردن تاريخچه حيات در مريخ هستيم، DNA گزينه مناسبي نيست زيرا به مدت طولاني دوام نمي‏ آورد. بنابراين پروژه SETG تنها قادر به يافتن آثار حيات متاخر روي مريخ خواهد بود که در بهترين حالت، يك ميليون سال قبل از بين رفته باشد.

به همين دليل اين دانشمندان بر اين نظرند که براي يافتن حيات فرازميني، بايد به دنبال مشخصه‏ هاي کلي ‏تري از موجودات زنده گشت. البته مسوولان پروژه SETG همه اين انتقادات را رد مي‏ کنند چرا که به عقيده آن‏ها، تلاش براي يافتن DNA در مريخ ارتباط تنگاتنگي با جست‌وجوي نشانه‏ هاي کلي‏ تري از حيات دارد. همچنين آن‏ها معتقدند که تلاش آن‏ها در نهايت منجر به رد يا پذيرش قطعي اين فرضيه مي‏ شود که زمين و مريخ در گذشته ‏هاي دور به تبادل حيات پرداختند، حياتي که هم ‏اکنون نيز در مريخ وجود دارد.


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه سوم اردیبهشت 1388 توسط 
نوشته شده در تاريخ دوشنبه سی و یکم فروردین 1388 توسط 
 
 
 
لیزیک یک نوع جراحی با لیزر روی قرنیه است که جراح با استفاده از یک دستگاه اتوماتیک به نام میکرو کراتوم لایه نازکی از روی قرنیه را بر میدارد.که این لایه نازک از روی قرنیه بلند شده در حالیکه هنوز به قرنیه متصل میباشد سپس با استفاده از دستگاه لیزر اگزایمر مقداری از بافت قرنیه که قبلا مشخص شده است از بستر قرنیه تراش داده میشود.میزان بافت برداشت شده بر اساس قدرت چشم شما که قبل از عمل اندازه گیری شده مشخص میگردد که معمولا این میزان با شماره عینک یا لنز تماسی شما مطابقت دارد. سپس لایه نازک به محل اولیه برگردانده شده و بدون اینکه نیاز به بخیه داشته باشد , پس از چند دقیقه کاملا به محل خود میچسبد. مدت زمان این عمل برای هر چشم کمتر از 10 دقیقه میباشد.لیزیک یک روش موثر در درمان نزدیک بینی-دوربینی -آستیگماتیسم میباشد.


 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و نهم فروردین 1388 توسط 
نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و پنجم فروردین 1388 توسط 

 

 

گیاه چریش و خواص شگفت انگیز فرآورده های آن

رده بندی و ریخت شناسی گیاه

این گیاه که به شکل درختی و همیشه سبز است، به رده دولپه ایها، زیر رده جداگلبرگ ها، راسته Terebintales و خانواده Meliaceae تعلق دارد. ارتفاع آن بر حسب شرایط آب و هوایی مختلف، از 5 تا 30 متر متغیر است. دارای تاج تقریبا باز و شاخه های نسبتا ایستاده و کم و بیش موجدار می باشد. برگ های آن مرکب شانه ای، بزرگ ( 30- 15 سانتی متر)، با 8-6 زوج برگچه تخم مرغی، به شدت مورب ، با نوک تیز و دراز و دندانه های نا منظم در حاشیه آن می باشد. گلهای آن کوچک، به رنگ کرم متمایل به صورتی، با عطر تند، مجتمع در پانیکول های بزرگ، با دمگل های بلند، گلبرگ ها گسترده، 5-4 بار طویل تر از کاسه گل، لوله پرچم ها کمی کوتاهتر از گلبرگ ها که در اردیبهشت ماه شکوفا می شوند. میوه های آن تخم مرغی شکل (3-2 سانتی متر) و شفت مانند است. میوه ها در موقع خام بودن به رنگ سبز بوده و در اثر فشردن یک ماده شیری رنگ از آن خارج می شود. رنگ میوه ها به هنگام رسیدن، زرد می شود.
 

درخت چریش، بومی شبه قاره هند می باشد و تا کنون به نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری آفریقا، آمریکای جنوبی و مرکزی و بسیاری از بخش های آسیا گسترش یافته است. این گیاه حدود 70 سال قبل ، توسط مهاجرین هندی، پاکستانی و بنگلادشی به ایران وارد شد و اینک در نواحی گرم جنوب کشور در بندرعباس، چابهار، بوشهر و جزیره قشم به وفور رشد می کند.

اسامی علمی مترادفی که به این گیاه منسوب است عبارتند از :

Azadirachta indica A. Juss

 = Melia azadirachta L.

 = Melia fraxinifolia Salisb.

 = Melia indica Bioss.

در زبان فارسی و محلی این گیاه را چریش، چریشک و سریش می نامند.

تاریخچه کشف خواص ضد حشره ای درخت چریش

تاریخچه کشف خواص ضد تغذیه ای و دفع کنندگی درخت چریش علیه حشرات، به زمان های بسیار دور باز می گردد. در جوامع روستایی هندوستان، مخلوط کردن برگ های خشک شده این گیاه با دانه های انبار شده و یا قرار دادن آنها در بین لایه های لباس های پشمی برای جلوگیری از بید خوردگی، یک کار بسیار سابقه دار و قدیمی است که هنوز هم انجام می گیرد.

اولین گزارشات علمی در خصوص خواص این درخت، به دهه 1930 باز می گردد و از آن زمان به بعد، با تاثیر دادن فرآورده های مختلف چریش علیه آفات گوناگون، اطلاعات فراوانی به دست آمده است و این بررسی ها هنوز هم ادامه دارد. اغلب اطلاعات به دست آمده، به تاثیرات حشره کشی، ضد تغذیه ای، ممانعت از رشد یا تخم ریزی و اثرات ضد باروری و ضد هورمونی این فرآورده ها، علیه طیف وسیعی از حشرات اشاره دارند.

در سال 1968 اولین ترکیب موثره خالص از این گیاه توسطMorgan & Butterworth   استحصال شد و این ماده را آزادیراکتین- معروف ترین و موثرترین حشره کش گیاهی شناخته شده - نامگذاری کردند.مقدار آزادیراکتین در بذرهای چریش بر حسب شرایط مختلف محیطی از قبیل میزان رطوبت ، درجه حرارت و مقدار بارندگی ، از 7/2 تا 6/6 میلی گرم در هر گرم بذر متفاوت است ساختار شیمیایی و خواص گوناگون این ماده همواره در کانون توجه برخی از دانشمندان بوده است به طوری که تا کنون چندین کنفرانس بین المللی درباره فرآورده های درخت چریش تشکیل شده است.

برخی از انواع ترکیبات شیمیایی شناسایی شده در درخت چریش

گیاهان خانواده Meliaceae دارای مواد شیمیایی گوناگونی بوده و غنی از ترکیبات ترپنوئید نوع لیمونوئید هستند. برخی از این ترکیبات شیمیایی در بین برخی از گونه های این خانواده مشترک هستند. کارهای اولیه برای تجزیه و شناسایی ترکیبات متشکله درخت چریش، در سال 1942 در هند آغاز شد و سپس در نقاط مختلف جهان ادامه یافته است.

تا کنون بیش از 100 ترکیب گوناگون از بخشهای مختلف درخت چریش ، تخلیص و شناسایی شده است، که برخی از آنها عبارتند از: آزادیراکتین با 9 ایزومر A تا I ، نیمبین، نیمبینین، نیمبیدین، ساژیکول، نیمبیول، نیمبوفلاون، نیمبوکلسین، نیمبوسلین، کوئرستین، اسکوپولتین، آزادیرون، آزادیرادیون، 14- اپوکسی آزادیرادیون، گدونین، نیموسینول، نیموسینولید، ایزونیموسینولید، نیمبوسینولید، ایزونیمبوسینولید، نیمباندیول، سالانول، ویلازینین ها، نیمبینن، 6- داستیل نیمبینن، مارگوزینولید، ایزومارگوزینولید، ملیانتریول، سالانین و 14 نوع از مشتقات آن مثل 3- داستیل سالانین، 3- دزاستیل سالانین و نیز بسیاری ترکیبات گوگردی، هیدروکربن ها، اسید های چرب، دی ترپنوئید ها، استرول ها، فنل ها، فلاونوئید ها، گلیکوزیدها، لاکتون، سینامات های ملیاسین، نیمبولین های  AوB  ، فراکسینولوز و ده ها ماده دیگر.

تاثیر فرآورده های چریش علیه حشرات

مشتقات درخت چریش علیه بیش از 200 گونه حشره متعلق به راسته های قاب بالان (Coleoptera) ، دو بالان (Diptera) ، نیمه سخت بالان (Hemiptera) ، جور بالان  ( Homoptera)، بال غشائیان ( Hymenoptera) ، بال پولک داران (Lepidoptera) ، ملخ ها و سیرسیرک ها ( Orthoptera) ، کک ها ( Siphonoptera ) و تریپس ها یا بال ریشک داران ( ( Thysanoptera تاثیر دارد.

با این وجود، تاثیر فرآورده های درخت چریش و به خصوص آزادیراکتین شامل تمام حشرات نمی شود. به طور مثال نوعی آفت انباری با نام علمی  surinamensis Oryzaephilus  نه تنها به آزادیراکتین حساسیت ندارد ، بلکه ممکن است به بذرهای چریش - که غنی از آزادیراکتین است - نیز آسیب برساند. برخی آفات حشره ای، درخت چریش را نیز مورد حمله قرار می دهند.

عصاره کلروفرمی 10% میوه های چریش اثر ضد تغذیه ای فوق العاده ای (100%) علیه حشره شپشه (سوسک) گندم Sitophilus granaries L. دارد. روغن خام بذر چریش علیه تخم های نوعی آفت پنبه Helicoverpa armigera اثد تخم کشی دارد. سم پاشی سرشاخه های گیاه ذرت با عصاره های چریش،از تخم گذاری حشره Ostrinia furnacalis به میزان زیاد جلوگیری می کند. روغن چریش 10% سبب مرگ و میر بسیاری از لاروهای حشره Plutella xylostella می شود و در غلظت 20% هیچ یک از تخم های این حشره تفریخ نمی شوند.

پودر پوست درخت چریش دارای خواص حشره کشی و تنظیم کنندگی رشد علیه سوسک حبوبات Callosobruchus chinensis می باشد و بطور موثر از افزایش جمعیت آن در انبارهای نخود فرنگی جلوگیری می کند بطوریکه با مقدار 8/0% (w/w) سبب 95/51% مرگ و میر می شود، در حالیکه این عدد برای نمونه شاهد 02/32% می باشد. عصاره استونی پوسته بذر چریش با غلظت 40  و 20 قسمت در میلیون (ppm) به ترتیب در لاروهای پشه تب زرد Aedes aegypti و Culex quinquefasciatus به میزان 100% مرگ و میر ایجاد می کند. سوسک مکزیکی لوبیا موسوم به Epilachna varivestis به آزادیراکتین کاملا حساس می باشد. گزارش شده است که آزادیراکتین در غلظت های پایین ppm 1/0 ، مگس های بالغ خانگی را به مدت 3 روز دور می کند. اثرات تخم کشی، تنظیم رشد و اثرات دور کنندگی آزادیراکتین در مگس های خون خوار مثل مگس های طویله و پشه ها نیز گزارش شده است.

تزریق 1- μg.g  2 آزادیراکتین در کرم ابریشمBombyx mori   سبب جلوگیری از رشد این حشره می شود. تا کنون هیچ گونه اثر ضد تغذیه ای عصاره های چریش برای زنبورهای عسل Apis mellifera گزارش نشده است.

شیوه های تاثیر فرآورده های چریش علیه حشرات و مقاوم شدن حشرات به آنها

فرآورده های چریش و مواد موثره متشکله آنها بسیار متنوع بوده و به روش های مختلف و تحت شرایط گوناگون عمل کرده و در بخش های مختلف چرخه زندگی ( تخم، لارو، شفیره، پوره و حشره بالغ ) و فیزیولوژی حشرات اثر می کنند، که برخی از آنها شامل اثر حشره کشی، اثر ضد تغذیه ای، ممانعت از رشد و یا تنظیم رشد، ممانعت از تخم ریزی، اثرات ضد هورمونی و ضد باروری، دخالت در سیستم عصبی- ترشحات غدد درون ریز، ممانعت از پوست اندازی و یا تاخیر در انجام آن، ممانعت از خروج لاروها از تخم، ایجاد لاروهای دایمی، ایجاد صفات حدواسط لاروی- شفیره ای، شفیره ای- پوره ای، پوره ای- بالغ و شفیره ای- بالغ، فلج کردن حشرات بالغ و ... می باشد.

در نتیجه غیر محتمل به نظر می رسد که حشرات بتوانند نسبت به این ترکیبات مقاومت ژنتیکی پیدا بکنند و اگر هم مقاومتی نسبت به این ترکیبات پیدا بکنند، به سرعت پیدایش مقاومت در برابر حشره کش های مصنوعی نخواهد بود و آزمایش های متعدد، تاکنون قادر به تشخیص هیچ گونه اثری از پیدایش مقاومت نسبت به این مواد نبوده اند.

تاثیر فرآورده های چریش علیه قارچ ها

عصاره بذر چریش و فرآورده های تجاری آن از قبیل Margosan-O ، Neemoil و Neem-Azal-s  علیه قارچ آلوده کننده درخت انگور Plasmopara viticola  اثر ضد قارچی دارند، بطوریکه با اسپری کردن این عصاره ها، از شدت بیماری به میزان 90% کاسته می شود.

عصاره بذر چریش از رشد قارچ Bipolaris sorokiniana  بر روی بذرهای گندم جلوگیری می کند و نیز قدرت بیماری زایی آن را در برگ های گندم کاهش می دهد.

عصاره پودر برگ چریش ، فساد پس از برداشت میوه های گوجه فرنگی، که عامل قارچی دارند را به طور معنی داری کاهش می دهد. روغن چریش 10% قارچ های Macrophormina phaseolina  ، Aspergillus niger ، Fusarium moniliforme  و Drechlera rostrata را در محیط کشت بطور کامل مهار می کند. در مجموع فرآورده های چریش علیه 15 گونه قارچ موثر می باشند.

تاثیر فرآورده های چریش علیه نماتدها

بذرها و برگ های چریش دارای ترکیباتی هستند که نماتدها را متاثر می سازند، به عنوان نمونه یک فرآورده چریشی با نام تجاری « Nimin » بطور بسیار رضایت بخش سبب کاهش جمعیت نماتدهای با نام های علمی :

  Meloidogyne incognita        ،         Tylenchus filiformis             ،          Rotylenchulus reniformis

 Tylenchorhynchus brassicae  ،  Hoplolaimus indicus و   Helicotylenchus indicus می شود، که در طبیعت وجود دارند و آزمایش نشان می دهد که افزایش رشد گیاهان با میزان کاهش این نماتدها همبستگی دارد. همچنین تراوشات ریشه ای چریش سبب مرگ و میر نسبتا چشمگیری در 6 نماتد فوق می شود.

عصاره های برگ چریش در شرایط آزمایشگاه سبب کاهش تعداد نماتدهای Meloidogyne incognita می شود. در برخی گزارش ها آمده است که فرآورده های چریش علیه 12 گونه نماتد موثر می باشند.

تاثیر فرآورده های چریش علیه ویروس های بیماری زای گیاهی

عصاره بذر چریش از سرایت بیماری موزائیک بامیه و از شدت و آسیب کلی وارد شده به این گیاه در اثر ویروس موزائیک بامیه که توسط سوسک سرایت می کند، بطور معنی داری می کاهد. همچنین روغن بذر چریش دارای توانایی جلوگیری از انتقال ویروس tungro برنج توسط حشره Nephotettix virescens می باشد.

خواص بهداشتی - درمانی فرآورده های درخت چریش

با وجود اینکه استفاده از مسواک و خمیر دندان در بین مردم هند چندان رایج نیست اما اغلب آنها دارای دندان های سالم و براقی هستند که محققان دندان پزشکی، علت آن را جویدن صبحگاهی چوب درخت چریش و خلال کردن دندان ها و لثه هایشان را با آن می دانند. تحقیقات علمی نیز ثابت کرده است که ترکیبات موجود در پوست شاخه های چریش دارای اثرات ضد عفونی کننده قوی می باشند. روغن چریش ، مخصوصا برای سلامت دندان ها بسیار مفید است و در تهیه خمیر دندان با کیفیت بسیار بالا از آن استفاده می شود.

یک اثر غیر مستقیم و بالقوه سودمند چریش برای سلامتی انسان این است که برگ های  چریش محتوی ماده ای است که از تولید سم آفلاتوکسین ( قوی ترین عامل سرطان زایی که تا کنون شناخته شده است ) توسط قارچ های آسپرژیلوس فلاوس Aspergillus flavus بر روی بادام زمینی، ذرت، پسته و سایر غذاهای کپک زده جلوگیری می کند. خطر مسمومیت با آفلاتوکسین به حدی است که در کشورهای پیشرفته مقدار بیشتر از 15 قسمت از این سم در یک بیلیون قسمت مواد غذایی را، برای تغذیه مجاز نمی دانند.

در روستاهای بنگلادش از روغن  چریش به عنوان داروی تقویت کننده مو استفاده می شود و مخصوصا برای درمان رماتیسم، بیماری جذام و برخی حساسیت های پوستی نیز کاربرد دارد.

اثر ضد مالاریایی عصاره های  چریش در آزمایشگاه اثبات گردیده است و در این رابطه ترکیب شیمیایی گدونین به عنوان عامل ضد مالاریا شناخته شده است.

در جنوب ایران از این گیاه بیشتر به عنوان یک داروی طبیعی جهت رفع شکم پیچه و مداوای زخم های سطحی حیوانات اهلی و برای رفع شپش سر کودکان بطور سنتی استفاده می شود.

در هندوستان، هر ساله مقادیر زیادی از روغن  چریش را ( 23000تن) در صنایع صابون سازی و مواد پاک کننده بکار می برند، بنابر این  چریش و مخصوصا بذر این گیاه می تواند به عنوان یک ماده خام اولیه در صنایع دارو سازی و لوازم بهداشتی و مواد پاک کننده مورد استفاده قرار گیرد.

درخت چریش: کویر زدایی، کمک به اقتصاد ملی و کاهش بیکاری

 پس از کسب اطلاعات علمی گسترده در رابطه با خاصیت حشره کشی گیاه  چریش ، کشت انبوه این درخت در هندوستان و سایر کشورها آغاز شد، بطوریکه طبق آمار منتشره تا سال 1991 میلادی، برآورد شده است که در کشور هندوستان در حدود هجده میلیون اصله از نهال این درخت کاشته شده است.

درخت چریش به عقیده بسیاری از کارشناسان خارجی که نتایج تحقیقات مستمر خود را در سه کنفرانس بین المللی ( 1983 و 1980 در کشور آلمان غربی و 1986 در کشور کنیا ) ارائه کرده اند، نمونه ای برجسته از یک منبع طبیعی با استعدادهای بالقوه فراوان در زمینه های مختلف به شمار می رود که بهره برداری از آن به یقین اثرات مثبت زیادی در وضعیت اقتصادی کشورهایی که این درخت در آنها گسترش دارد، خواهد داشت. همچنین درخت چریش، یک گیاه مقاوم و نسبت به آب و خاک کم توقع بوده و با ریشه های گسترده ای که دارد می تواند مواد غذایی را از اعماق خاک های فقیرو اسیدی جذب کرده و به اندام های هوایی خود منتقل کند و سبب اصلاح خاک زمین های فقیر کویری و اسیدی گردد. بنابر این چریش می تواند خاک های برهنه غیر قابل کشت را دوباره به حالت مولد برای کشت محصولات برگرداند. برای این منظور، چریش آنچنان مناسب و موثر است که در سال 1968، گزارش سازمان ملل، کشت چریش  در شمال نیجریه را بزرگ ترین کمک قرن به ساکنان محلی دانسته است.

بنابراین، در صورت وجود درختان چریش به تعداد زیاد، علاوه بر کمک به حل بسیاری از مسائل زیست محیطی، احیاء جنگل، بیابان زدایی، جلوگیری از فرسایش خاک و حتی جلوگیری از افزایش دمای کره زمین ( اگر واقعا در سطح وسیع کشت شود )، بخصوص روستائیان در مناطق محروم می توانند با استفاده از فرآورده های درخت چریش ، بسیاری از محصولات خود را در برابر آفات زراعی و انباری حفظ نموده و یا با اشتغال در کاشت، داشت و برداشت این گیاه ویا در کارگاه ها و کارخانه های کوچک و متوسط روغن گیری، صابون سازی، تهیه سموم دفع آفات یا فرآورده های طبی و بهداشتی و نیز در صنایع چوب جهت تهیه الوار، ساخت خانه های روستایی، لنچ سازی ( بعلت مقاوم بودن چوب آن در برابرموریانه چوب خوار) و ... وضعیت اقتصادی دشوار خود را بهبود بخشند، که خود می تواند تا حدود زیادی از مهاجرت روستائیان به شهرها برای یافتن کار نیز جلوگیری کند.

منابع :

برای تالیف این مقاله از 6 منبع فارسی و 34 منبع با زبان انگلیسی استفاده شده است .

مشخصات کامل این منابع و49 منبع دیگر در پایان نامه کارشناسی ارشد مولف آمده است .

قاسمخانی، محمود (1378). مقایسه برخی ساختارهای شیمیایی مشترک دو گیاه چریش و زیتون تلخ وبررسی اثرات پاتوفیزیولوژیک ( ضدآفت) بعضی از آن ترکیبات. پایان نامه کارشناسی ارشد زیست شناسی علوم گیاهی .. دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان. دانشکده علوم پایه


نوشته شده در تاريخ یکشنبه بیست و سوم فروردین 1388 توسط 
 
 
 
دنياي شگفت انگيز قارچ ها
قارچها يکي از اميد بخش ترين موجودات زنده اي هستند که در تحقيقات زيست فناوري مورد استفاده قرار مي گيرند.. در حال حاضر، قارچها به معناي کلي خود، نقش مهمي در صنعت ، پزشکي و کشاورزي ايفا مي کنند و در واقع صنايع مرتبط با قارچ ، يکي از مهمترين و سودآورترين صنايع در سطح جهاني است.
با توجه به اهميت روزافزون و رو به گسترش قارچها در صنايع مختلف ، پژوهشگران گروه زيست فناوري قارچهاي صنعتي جهاد دانشگاهي مشهد هم طي چند سال تحقيق و بررسي موفق شده اند دانش فني توليد قارچهاي خوراکي دارويي را کسب کنند. البته کارهاي پژوهشي اين گروه به اين بخش خلاصه نمي شود و بايد استخراج رنگ از قارچها را هم به دستاوردهاي ارزشمند آنها اضافه کرد.

زيست فناوري (Biotechnology) ابزاري است که از زمان پيدايش خود يعني اواخر دهه 1980 تحولي شگرف در تمامي علوم کاربردي بويژه کشاورزي و پزشکي به وجود آورده است ، اما بايد توجه داشت که امروزه زيست فناوري يک فن صرفا آزمايشگاهي نيست ، بلکه موجب ايجاد صنايع بزرگ و تجارت بين المللي در عرصه هاي غذا و دارو شده و اقتصاد جهاني را به طور محسوسي تحت تاثير قرار داده است. در اين ميان ، قارچها(Fungi) يکي از اميد بخش ترين موجودات زنده اي هستند که در تحقيقات زيست فناوري مورد استفاده قرار مي گيرند.
در حال حاضر، قارچها به معناي کلي خود، نقش مهمي در صنعت ، پزشکي و کشاورزي ايفا مي کنند. در واقع صنايع مرتبط با قارچ ، يکي از مهمترين و سودآورترين صنايع در سطح جهاني است.
قارچهاي خوراکي در صنايع غذايي (و چندين صنعت ديگر وابسته به آن)، قارچهاي دارويي در صنايع داروسازي و قارچهاي مولد رنگ در صنايع شيمايي (رنگ ، آرايشي ، بهداشتي و غيره) کاربردهاي فراواني دارند و همگي جزو قارچهاي صنعتي محسوب مي شوند.
به گفته حميد رضا پوريان فر،عضو هيات علمي جهاد دانشگاهي مشهد، هنگامي که از قارچهاي دارويي صحبت مي شود، منظور فقط قارچهاي خوراکي که نقش دارويي نيز دارند، نيست ، بلکه هدف اشاره به تمامي قارچهايي است که ترکيبات مفيد دارويي توليد مي کنند.
پوريان فر مي افزايد: قارچهاي دارويي خوراکي و غير خوراکي يکي از مهمترين و با ارزش ترين منابع دارويي هستند که در بسياري از کشورهاي آسياي شرقي و همچنين جوامع غربي روي ترکيبات دارويي آنها کار مي شود.
ه هاي دارويي
از لحاظ پيشينه ، قارچهاي دارويي (بويژه قارچهاي بزرگ کلاهدار) به مدت طولاني نقش موفقيت آميزي در درمان نقصهاي ايمني بويژه در طب سنتي چين داشته اند.. در فارماکوپه هاي چين ، استفاده از بيش از 100 گونه از اين قارچها براي درمان بسياري از بيماري ها تشريح شده است. در حال حاضر، بسياري از فرآورده هاي دارويي به دست آمده از اين قارچها توسط شرکتهاي بزرگ دارويي در ژاپن ، کره و چين توليد مي شوند. با اين وجود، تاکنون اين داروها کمتر در جهان پزشکي غرب مورد استفاده قرار گرفته اند که اين امر به دليل ساختار پيچيده و نداشتن خلوص دارويي قابل قبول آنهاست.
برخي از عصاره ها و ترکيباتي که بتازگي از قارچهاي دارويي بدست آمده اند، اميد زيادي را به لحاظ داشتن خواص تعديل کننده ايمني ، ضد سرطان ، قلبي عروقي ، ضد ويروس ، ضد باکتري ، ضد انگل و محافظت کننده در برابر هپاتيت و بيماري قند به وجود آورده اند. مطالعات علمي درخصوص قارچهاي دارويي ، طي دو دهه گذشته به طور فزاينده اي گسترش پيدا کرده است.
اين مطالعات ابتدا در ژاپن ، کره و چين و سپس در امريکا توسعه پيدا کرد. همچنين گزارش هاي علمي مربوط در مجلات معتبر پزشکي و علمي به چاپ رسيده است. لذا در آينده ، صنايع دارويي توجه ويژه اي به اين منابع داشته و خواهند داشت.
يکي از مهمترين قارچهاي دارويي ، قارچ شي تاکه (نام عمومي: Shiitake، نام علمي: (Lentinula edodes) است. توليد جهاني اين قارچ در رتبه سوم و پس از قارچهاي دکمه اي و صدفي قرار دارد، اما در برخي از کشورها مانند ژاپن ، چين و کره جنوبي ، حجم قابل توجهي از توليد سالانه قارچ را شامل مي شود. اين محصول به طور اعم همانند هر قارچ خوراکي ديگر، نقش مهمي در تامين نياز غذايي جامعه بشري و به طور اخص ، کاربردهاي بسياري در حفظ سلامت و درمان بسياري از بيماري ها دارد.
به گفته پوريان فر قارچ شي تاکه يک منبع عالي پروتئين ، عناصر معدني (ريزمغذي ها) ويتامين هاي D و B و داراي چربي و کالري کم است. همچنين مصرف اين قارچ به کاهش کلسترول خون کمک مي کند. از سوي ديگر، توليد و پرورش قارچ شي تا که موجب استفاده بهينه از ضايعات کشاورزي موجود در کشور مي شود. لذا ضروري بود تا روي تهيه اسپاون (مايه تلقيحي قارچ) و به دست آوردن دانش فني توليد و پرورش اين قارچ ، پژوهش هاي جدي صورت گيرد.

قارچها داراي رنگدانه هايي هستند که در موجودات ديگر يافت نمي شوند يا به ميزان بسيار ناچيز وجود دارند

بنابراين ، از حدود 2 سال گذشته ، در گروه زيست فناوري قارچهاي صنعتي جهاد دانشگاهي مشهد، مجموعه اي از طرحهاي پژوهشي تدوين و سازمان يافت. هدف اوليه آن بوده است که امکان توليد اسپاون قارچ شي تا که با استفاده از مواد متفاوتي چون خاک اره ، ضايعات چوب و ديگر ضايعات بخش کشاورزي و سپس امکان توليد ميوه اين قارچ در بسترها و شرايط محيطي متفاوت مورد مطالعه و بررسي دقيق قرار گيرد و درنهايت بهترين شرايط براي پرورش آن معرفي شود. مسووليت اين طرحها به عهده دکتر مجيد عزيزي از اعضاي شوراي علمي اين گروه و استاديار دانشکده کشاورزي دانشگاه فردوسي مشهد است.
در حال حاضر و شايد براي اولين بار در کشور، دانش فني توليد ميسليوم خالص ، توليد اسپاون و توليد و پرورش اندام ميوه دهي اين قارچ به صورت علمي توسط اين گروه گزارش شده است.
اين در حالي است که به رغم توليد رو به افزايش جهاني اين قارچ ،تاکنون در کشورما اطلاعات منسجم ومنتشر شده اي در مورد توليد اين قارچ وجود نداشته وموارد بسيار نادري از توليد آن گزارش شده است.
رنگهايي استثنايي از جنس قارچ
از زمانهاي بسيار قديم رنگهاي طبيعي همواره مورد توجه بشر بوده است. رنگهاي طبيعي به دليل بالا بودن درجه ايمني آنها هميشه نقش مهمي در رژيم غذايي بشر داشته اند و براي نسلهاي متمادي با ايمني استفاده شده اند. با گذشت زمان و نياز روزافزون صنايع (نساجي ، غذايي ، آرايشي و غيره) به رنگهاي بيشتر، انسان ناچار به تهيه و توليد انبوه رنگها به روشهاي صنعتي و اکثرا مضر براي سلامت انسان و محيط زيست شد. اين درحالي است که توليد و مصرف اين رنگها موجب آلودگي هوا، سفره هاي آبهاي زيرزميني و آبهاي جاري و همچنين آلودگي زمينهاي کشاورزي و مراتع و در صنعت غذايي موجب نگراني عميق درباره ميزان ايمني مواد رنگ کننده شيميايي يا مصنوعي در سلامت بدن مي شود.
به همين دليل متخصصان غذايي مانند گذشته هاي دور به دنبال استفاده مجدد و علمي تر از مواد رنگ کننده طبيعي هستند. دراين ميان قارچها منابع ارزشمندي براي رنگدانه هاي طبيعي و ايمن هستند. تعداد رنگدانه هاي متنوع موجود در قارچها بيش از 1000 عدد است. احتمالا مهمترين خصيصه اين رنگدانه ها، تنوع زياد آنهاست. قارچها داراي رنگدانه هايي هستند که در موجودات ديگر يافت نمي شوند يا به ميزان بسيار ناچيز وجود دارند. قارچ موناسکوس پورپورئوس يکي از مهمترين منابع قارچي براي توليد رنگ است.
لذا در اين گروه ، قارچ موناسکوس پورپورئوس به يکي از اهداف مهم تحقيقاتي در کشور ما تبديل شده است.
با توجه به اهميت اين نوع قارچها پژوهشگران گروه زيست فناوري قارچهاي صنعتي طي يک طرح پژوهشي به مسووليت مهندس صابري از اعضاي شوراي علمي اين گروه موفق به کسب دانش فني کشت اين قارچ و توليد رنگ قارچي از آن شدند.. طي اين طرح ، کشت پرگنه و توليد رنگ از اين قارچ در شرايط آزمايشگاهي بهينه سازي و دانش فني آن به صورت علمي گزارش شد.
پوريان فر کاربرد اين قارچ و رنگهاي حاصل از آن را در صنايع داروسازي ، غذايي ، نساجي ، آرايشي و بهداشتي مي داند و مي افزايد: در حال حاضر اين نوع قارچ به منظور استفاده در صنايع از خارج از کشور وارد مي شود، ولي در نظر است در آينده نزديک روي توليد نيمه تجاري رنگهاي حاصل از اين قارچ کار شود.
به طور کلي فعاليت گروه پژوهشي زيست فناوري قارچهاي صنعتي ، در عرصه قارچهاي خوراکي ، دارويي و مولد رنگ است و ماموريت آن ، رشد و توسعه صنايع مرتبط با عرصه هاي مذکوراست.
پوريان فر در پايان مي گويد: انتظار مي رود با توجه به قابليت هاي زيست فناوري ، اين دانش بتواند از سه طريق اصلي کمک در جهت بهبود ژنتيکي صفات کمي و کيفي قارچهاي خوراکي ، افزايش بازده استحصال تجاري ترکيبات دارويي وافزايش بازده توليد تجاري پيگمان هاي رنگي بر توسعه صنايع مرتبط با قارچ تاثير داشته باشد.
          منبع : جام جم آن لاین

نوشته شده در تاريخ یکشنبه بیست و سوم فروردین 1388 توسط 
.
براي اولين بار صورت گرفت،
کشت گلبول قرمز خون در آزمايشگاه
جام جم آنلاين: محققان با استفاده از سلولهاي جنيني انسان موفق به کشت گلبولهاي قرمز خون در آزمايشگاه شدند.محققان آمريکايي موفق شدند از طريق کشت گلبولهاي قرمز در سلولهاي" استورمال" مغز استخوان که زادگاه اصلي خون در بدن انسان است، حجم وسيعي از گلبولهاي قرمز خون را توليد کنند که توانايي انتقال اکسيژن در آنها نامحدود است. به اين معني که به دليل مصنوعي بودن آن و عدم وجود اهدا کننده هيچ حد يا مانع ژنتيکي وابسته به بدن اهدا کننده براي محدود کردن ميزان انتقال اکسيژن وجود نخواهد داشت.
 
همچنين محققان به منظور جلوگيري از ايجاد سلولهاي سرطاني موفق به جداسازي هسته سلول از بدنه آن شدند که اين عمل مانع تقسيم سلولها و تبديل آنها به توده هاي سرطاني خواهد شد. اين عمل در طي مطالعاتي که در گذشته صورت گرفته بود با موفقيت انجام نشده بود.
از ديگر مزاياي اين روش که از مصنوعي بودن آن ناشي مي شود عدم امکان سرايت و شيوع بيماري هاي مسري مانند ايدز و هپاتيت است.
در عين حال دانشمندان معتقدند به کمک اين شيوه مي توان به ميزان مورد نياز از گروه خوني O منفي که قابليت تزريق به هر گروه خوني را دارد در آزمايشگاهها توليد کرده و مورد استفاده قرار داد .با اين وجود به دليل نبود اهدا کننده نمونه اين گروه ناياب خون در آمريکا، اين عمل تا کنون ميسر نشده است.
بر اساس گزارش NewScientist، محققان بر اين باورند که سلولهاي خون نوجوانان قابل برنامه ريزي بوده و مي توان با کمک ويروسها حافظه سلول را پاک کرده و با تزريق ژن نوع گروه خون را تغيير داد و از اين طريق ميزان مورد نياز از گروه خوني O منفي را توليد کنند. اين نوع گروه خوني بسيار نادر بوده و 8 درصد از آن به نژاد اروپايي و 0.3 درصد آن به آسياييها تعلق دارد.
گلبولهاي کشت داده شده اکنون در مرحله آزمايش قرار داشته و محققان در انتظار مشاهده واکنش ارگانهاي حياتي بدن حيوانات در مقابل تزريق اين سلولها هستند.

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه نوزدهم فروردین 1388 توسط 
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه نوزدهم فروردین 1388 توسط 
نوشته شده در تاريخ سه شنبه هجدهم فروردین 1388 توسط 
 
محققان امريكايي كشف كردند:
 
پروتئينهاي جديد براي تنظيم پتاسيم سلولهاي بنيادين
 
جام جم آنلاين: محققان از کشف دو پروتئين جديد خبر دادند که تنظيم پتاسيم در سلولهاي بنيادين را
 
کنترل مي کنند. محققان اين پروژه گفتند: درک تنظيم پتاسيم و اينکه چه طور اين پروتئينها کار مي کنند
 
 مي تواند به دانشمندان در تشخيص بهتر و ارائه روشهاي درماني موثرتر براي بيماريهاي سيستم عصبي
 
 و قلب کمک کند.
 
به گزارش مهر ، اين پروتئينهاي جديد به وسيله محققان دانشگاههاي ويسکانسين و فني تگزاس و در مغز
 
 جنين موش صحرايي کشف شده اند.
 
بر اساس گزارش مديکال نيوز تودي، دانشمندان دريافته اند از آنجاکه اين سلولهاي بنيادين پروتئينهاي
 
متخصص سلولهاي قلبي يا عصبي توليد نشده اند، احتمالا پتاسيم تنظيم شده به وسيله اين پروتئينها
 
 براي تقسيم سلولهاي بنيادين لازم هستند.
 
پروفسور اسميت از محققان اصلي اين پروژه گفت : اين پروتئينها نقش بسيار حياتي در مغز و قلب دارند و
 
اگر بتوانيم به درک درستي از چگونگي عملکرد آن در سلولهاي بنيادين و و چگونگي تغيير آنها به
 
سلولهاي ماهيچه قلب و عصبي دست يابيم، آنگاه مي توانيم به گشوده شدن پنجره اي جديد به سوي
 
درمان آلزايمر، پارکينسون و بيماريهاي قلبي و عروقي اميدوار باشيم.
 
نتايج و جزئيات اين دستاورد در شماره اخير نشريه PLoS ONE منتشر شده است.

نوشته شده در تاريخ یکشنبه شانزدهم فروردین 1388 توسط 

 

 

آنجا كه سنگ‌ها جاي‌قرص و آمپول را مي‌گيرند

سنگ‌ درماني؛ از ‌توهم‌ تا واقعيت‌

معلوم نيست بشر از چه زماني متوجه اين واقعيت شد كه برخي سنگ‌ها نيروهاي مرموزي دارند كه مي‌توانند آدمي را هدف نيروهاي خود قرار دهند و در وجود آنها نفوذ كنند؛ اما آنچه كه اهميت دارد اين است كه سنگ‌درماني در طب سنتي و همچنين طب اسلامي ما ايراني‌ها، جايگاه بس ويژه‌اي داشته و همگان بر وجود اين نيروهاي شفابخش آگاه هستند؛ اما متاسفانه طي چند سال اخير، سنگ‌درماني همچون بسياري از مكاتب درماني ديگر مورد سوءاستفاده‌هاي بسياري در اقصي‌نقاط جهان قرار گرفته و تبديل به حربه‌اي شده است كه جيب بسياري را از پول خالي كند و جيب بسياري ديگر را پر از پول....

سنگ‌درماني در حقيقت مجموعه‌اي از تكنيك‌هاي بسيار پيچيده‌اي است كه با تماس دادن بدن خود با برخي سنگ‌ها آرامش ذهني و روحي را به خود القاء مي‌كنند و در پاره‌اي از موارد، امراض داخلي را با مدد گرفتن از نيروهاي دروني برخي سنگ‌ها تا حدودي مورد درمان قرار مي‌دهند كه آن هم باز برمي‌گردد به اثرات اين گونه سنگ‌ها در القاء‌ آرامش ذهني و روحي به فرد بيمار.اما آنچه كه مورد سوءاستفاده سودجويان قرار گرفته، اين است كه با بهره‌گيري از سنگ‌هاي گرانبها و تزئيني مي‌خواهند جنبه شفابخشي را در اين سنگ‌ها ادعا كنند و آنها را به قيمت بسيار گزاف به افراد بفروشند و اين در حالي است كه مقوله سنگ‌درماني با مقوله سنگ‌هاي تزئيني از زمين تا ثريا فرق دارد و هرگز قابل مقايسه و يا تعميم نيستند. در ادامه اين بحث يا برخي از اين فريب‌ها و دروغ‌ها كه مدتي است به جان مكتب سنگ‌درماني در ايران افتاده است، آشنا مي‌شويم.

عقيق (Agate)

عقيق يكي از قديمي‌ترين سنگ‌هاي شناخته شده و به كار گرفته شده از دوران بسيار كهن تا به امروز است كه در كشور خودمان نيز طرفداران بسياري دارد. مي‌گويند اين سنگ را زماني كه چشم‌هايتان خسته است،‌ مي‌توانيد روي پلك‌هايتان قرار دهيد و به مدت 20 دقيقه در همان حال باقي بمانيد تا خستگي‌تان برطرف شود و به آرامش برسيد. حتي برخي پا را فراتر نهاده‌اند و مي‌گويند عقيق، دردهاي پروستات، كليه، كبد و معده را نيز تسكين مي‌دهد.

فيروزه(Turquoise)

به رنگ‌هاي آبي فيروزه‌اي، آبي متمايل به سبز در طبيعت يافت مي‌شود. البته اين حقيقت دارد كه فيروزه داراي اثرات روحي رواني پيچيده‌اي است، اما اين‌كه در درمان آسم جايگاه ويژه‌اي دارد و از بروز سكته قلبي پيشگيري مي‌كند، دروغي بيش نيست. حتي ديده مي‌شود مي‌گويند كه چشم بد را با فيروزه كور كنيد، حالا اين در كدام غار يا معبري نوشته شده كه اين سوداگران آن را يافته‌اند، خدا مي‌داند.

ياقوت كبود (sophir)

هنرهاي سواكري در ياقوت به حد كمال خود رسيده است و اين روزها اين سنگ را به قيمت بسيار گزاف با فريب‌هاي آنچناني به خانم‌ها و برخي آقايان مي‌فروشند. چندي پيش خودم ديدم در جايي كه محل عرضه اين گونه سنگ‌ها بود، نوشته بودند ياقوت مخصوص درمان سينوزيت و تومورهاي فك و صورت رسيد. واقعا جاي تبريك دارد كه آن مغز فريبكار وقاحت را تا به كجا رسانده كه يك چنين مهملي را به اين سنگ گرانبها و اصيل كه در بين ما ايراني‌ها جايگاه ويژه‌اي دارد مي‌بندد. درمان بيماري‌هاي پوستي، مو و ناخن و درمان سرگيجه نيز از جمله فريب‌هاي ديگري است كه درخصوص اين سنگ‌ها وجود دارد.

با قدري نگاه واقع‌بينانه به سنگ‌هاي تزئيني يا حتي درماني درمي‌يابيم كه اين مهمل‌ها در بين مكتب سنگ درماني هيچ جايي ندارد و هرگز نبايد مكتب سنگ درماني را با اين دروغ‌ها خدشه‌دار كرد.

بسياري از سنگ‌هاي ديگر همچون سنگ كهربا‌ (Ambre)،‌ كوارتز، ياقوت كبود‌ (Sophir)، ياقوت قرمز‌ (Rubis) و زمرد‌ (Emerald) هم در اين گرداب سوداگري افتاده‌اند و فرسنگ‌ها از واقعيت وجوديشان دور شده‌اند و اين منطق مشتري فهيم ما را مي‌طلبد كه با نگاهي واقع‌بينانه به سراغ اين سنگ‌ها برود و آنها را خريداري كند.

براساس مطالعات علمي پيشرفته برخي سنگ‌ها به دنبال قرارگيري در يك ميدان مغناطيسي خاص ناشي از ميدان مركزي زمين باردار شده‌اند و پس از تماس با بدن فرد مي‌توانند همان ميدان را بر بدن وي القاء كنند و باعث برخي اثرات درماني در فرد شوند.

تكنيك سنگ درماني شاخه‌اي از تكنيك Relaxation Therapy است كه با تماس سنگ با نقاط خاصي از بدن سبب تسكين دردهاي مزمن در افراد مي‌شود.

سنگ اشك سرخ‌پوست يا سنگ غم كه بوميان سرخ‌پوست امريكا اعتقاد دارند اين سنگ مي‌تواند غم و غصه را از دل فرد افسرده دور كند و شادي براي روح و جسم او به ارمغان آورد.

لعل بنفش يا سنگ شفادهنده يكي از سنگ‌هاي پرطرفدار افراد افسرده به شمار مي‌رود كه مي‌گويند تماس اين سنگ با نقطه خاصي از سر مي‌تواند فرد را تا مدت‌ها آرام و ساكت و به دور از تشويش‌هاي دروني نگه دارد.

 


نوشته شده در تاريخ سه شنبه یازدهم فروردین 1388 توسط 

** چگونه فيلها به ماده مخدر "ال اس دي" واكنش نشان مي دهند؟


درسال 1962 دانشمندان آمريكايي درحالي اين سوال مهم را مطرح كردند كه آنها براي پي بردن به آن مجبور شدند اين ماده رابه يك فيل تزريق كنند ، ميزان ماده تزريقي به اين حيوان تقريبا سه هزار برابر ميزان مصرف ال اس دي توسط انسان بود.

فيل مورد آزمايش پس از تزريق و كشيدن يك نعره واژگون و ظرف يك ساعت تلف شد.

بدين ترتيب محققان نتيجه گرفتند فيلها بسيار زود دربرابر اين ماده مخدر از خود واكنش نشان مي دهند.


** زنده شدن پس از مرگ
به دنبال بحث هاي بسياردرباره رازهميشگي "مرگ انسان"، يك محقق كاليفرنيايي به نام "رابرت كورنيش" تصميم به تلاش براي زنده كردن يك جسد گرفت.

كورنيش جسدي را بر روي يك تاب قرار داد تا خون درون آن دوباره جريان پيدا كند.

پس از آن مقداري آدرنالين و رقيق كننده خون به جسد تزريق كرد.

اما آزمايشهاي جنجالي وي موجب شد كورنيش را از دانشگاه تبعيد كنند.

كورنيش پس از آن تحقيقاتش را درمنزل و در آزمايشگاه خانگي خود انجام داد ، او به وسيله يك جاروبرقي و لوله هاي بخاري توانست يك دستگاه قلب و يك دستگاه ريه بسازد.

درهمين حال "توماس مك مونيگل" جنايتكاري كه حكم اعدامش صادر شده بود آمادگي خود را براي استفاده از جسدش پس از مرگ ازسوي كورنيش اعلام كرد.

اما مقامات قضايي از ترس آنكه مونيگل بتواند با آزمايشهاي كورنيش زنده شده و فرار كند با اين كار مخالفت كردند.


** آيا انسان با چشمان بازهم قادر به خوابيدن است ؟
"جان اسوالد" يك محقق اسكاتلندي درسال 1960 سعي دركشف پديده خواب با چشمان باز كرد.

او از داوطلبان شركت كننده در اين تحقيق خواست بر روي يك كاناپه قرار بگيرند سپس وي چشمان آنها را با يك نوار چسب باز نگهداشت.

اسوالد لامپهايي را جلوي چشمان شركت كنندگان روشن كرد، موزيك بلندي را نيز در گوشهاي آنها به اجرا گذاشت و سپس پاهاي آنها را به دستگاه شوك الكتريكي دردناكي متصل كرد اما دركمال تعجب پس از 12 دقيقه هر سه شركت كننده به خواب رفتند.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه هشتم فروردین 1388 توسط 

 

 

یا مقلب القلوب و الابصار

یا مدبر الیل و النهار

یا محول الحول و الاحوال

حول حالنا الی احسن الحال

 


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیست و نهم اسفند 1387 توسط 
 

 

احتمالاً در بیمارستان یا حداقل در فیلم های تلویزیون بیمارانی را دیده اید که برای درمان سرطانشان تحت پرتو درمانی قرار می‌گیرند و یا اینکه پزشکان برای تشخیص بیماریها دستور عکس برداری PET را صادر می‌کنند. همه اینها قسمتی از علم پزشکی هستند که به طور خاص به آن پزشکی هسته ای می‌گویند. در پزشکی هسته ای برای مشاهده اعضای بدن و درمان بیماریها از مواد رادیواکتیو استفاده می‌شود. در پزشکی هسته ای برای تشخیص و درمان بیماریها، هم فیزیولوژی ( بررسی عملکرد ) و هم آناتومی بدن بررسی می‌شود.
خوب، حالا می‌خواهیم برخی از تکنیک هایی را که در پزشکی هسته ای استفاده می‌شود توضیح دهیم. و ببینیم که پرتوها چطوری به پزشکان کمک می‌کنند تا اعماق بدن انسان را ببینند.

تصویر برداری در پزشکی هسته ای
مشکل تصویر برداری از بدن انسان این است که ماده ای کدر و غیر شفاف است، نگاه کردن درون بدن انسان نیز بطور کلی دردناک است. در گذشته روش معمول دیدن درون بدن انسان جراحی بود! اما امروزه با استفاده از انبوهی از روشهای جدید دیگر نیازی به این روشهای وحشتناک نیست. تصویر برداری اشعه X، MRI، تصویر برداری CAT و مافوق صوت برخی از این تکنیک‌ها هستند. هر کدام از این تکنیک‌ها مزایا و معایبی دارند که باعث می‌شود برای شرایط مختلف واعضای مختلف بدن مفید باشند.
تکنیک های تصویر برداری پزشکی هسته ای روشهای جدیدی را برای نگاه کردن به درون بدن انسان برای پزشکان فراهم می‌کند. این تکنیک‌ها ترکیبی از استفاده از کامپیوتر، حسگرها و مواد رادیواکتیو است. این روشها عبارتند از:
• توموگرافی با استفاده از تابش پوزیترون (PET)
• SPECT
• تصویر برداری قلبی - عروقی
• اسکن استخوان
هر کدام ازاین روشها از یکی از خصوصیات عناصر رادیواکتیو برای تولید یک تصویر استفاده می‌کنند.
تصویر برداری در پزشکی هسته ای برای شناسایی موارد زیر بسیار مفید است:
• تومورها
• Aneurysms آنوریسم
• نارسایی سلول های خونی و اختلال در عملکرد دستگاههای بدن مثل غده تیروئید و ریه
استفاده از هر کدام از این روشهای خاص یا مجموعه ای از آنها بستگی به علائم بیمار و نوع بیماری دارد.

توموگرافی تابش پوزیترون (PET)
PET با استفاده از تابش های ساطع شده از مواد رادیواکتیو تصاویر قسمتهای مختلف بدن را تولید می‌کند. مواد رادیواکتیو به درون بدن تزریق می‌شوند و معمولاً به دام اتمهای رادیواکتیو مثل کربن -11، فوئور -18، اکسیژن -15 و یا نیتروژن -13 که نیمه عمر کوتاهی دارند، گرفتار می‌شوند. این اتمهای رادیواکتیو ایزوتوپهای رادیواکتیو اتمهای طبیعی هستند که عمر کوتاهی دارند. با بمباران اتمهای طبیعی به وسیله نوترون می‌توان این اتم‌ها را تولید کرد. وقتی مواد رادیواکتیو تزریق شده به بدن با الکترونهای درون سلول برخورد می‌کنند، پوزیترون اشعه گاما تولید می‌شود. در روش PET با دنبال کردن این اشعه های گاما تصویر برداری انجام می‌شود.
در یک PET اسکن همانطور که گفتم ابتدا به بیمار مواد رادیواکتیو تزریق می‌شود، سپس بیمار روی یک تخت صاف دراز می‌کشد. این تخت به درون یک اتاقک استوانه ای شکل وارد می‌شود، در دیواره های این اتاقک دنبال کننده های اشعه گاما به صورت آرایه دایره ای شکل قرار گرفته اند. این دنبال کننده‌ها یک سری کریستالهای Scintillation دارند که هر کدام به یک تقویت کننده نوری متصل است. این کریستالها اشعه های گامای ساطع شده از بیمار را به فوتون های نور تبدیل می‌کنند تقویت کننده نوری این فوتونها را به سیگنالهای الکتریکی تبدیل کرده و آنها را تقویت می‌کند. کامپیوتر این سیگنالها را پردازش کرده و تصویر را تشکیل می‌دهد. سپس تخت بیمار جا به جا شده واین فرآیند تکرار می‌شود. در نتیجه یک سری تصویر از عضوی که در آن تزریق شده ( مثل مغز، سینه، کبد و ... ) به دست می‌آید این تصاویر کنار هم قرار می‌گیرند تا یک تصویر سه بعدی از عضو مورد نظر به وجود آید.
PET می‌تواند تصاویری از جریان خون ودیگر فعالیت های بیوشیمیایی بدن، بسته به این که چه نوع مولکولی به دام اتمهای رادیواکتیو افتاده است، تهیه کند. به عنوان مثال PET می‌تواند تصاویری از متابولیسم گلوکز در مغز تهیه کند. با این حال مراکز PET کمی در دنیا وجود دارد چون این مراکز باید در کنار یک شتابدهنده ذرات ساخته شوند تا بتوان رادیوایزوتوپهای مورد استفاده در این روش را تأمین کرد.

(SPECT) توموروگرافی با استفاده از تابش تک فوتون
SPECT روشی بسیار شبیه به PET است با این متفاوت که ایزوتوپهای مورد استفاده در این روش ( که عبارتند از زنون - 133، تکنتیوم - 99 و لودین - 123 ) زمان واپاشی طولانی تری دارند و به جای تابش 2 اشعه گاما فقط یک اشعه گاما تابش می‌کنند. این روش نیز می‌تواند اطلاعاتی در مورد جریان خون و پراکندگی موارد رادیواکتیو در بدن ارائه دهد، البته تصاویر آن حساسیت کمتری دارند و جزئیات کمتری را نسبت به تصاویر PET نشان می‌دهند. اما مزیت مهم این روش نسبت PET این است که به گرانی روش PET نیست. در ضمن تعداد مراکز SPECT بیشتر از مراکز PET هستند، چون در این موارد دیگر نیازی نیست که مراکز در کنار یک شتاب دهنده ساخته شوند.

تصویر برداری قلبی عروقی
در این تکنیک از مواد رادیواکتیو برای مشخص کردن جریان خون در قلب و رگهای خونی استفاده می‌شود. مثال خوب برای این تکنیک آزمایش تنش تالیوم است در این آزمایش یکی از ترکیبات رادیواکتیو تالیوم به بیمار تزریق می‌شود بیمار یک سری نرمش انجام می‌دهد و به وسیله دوربین های پرتو گاما از قلب بیمار عکس برداری می‌شود. پس از یک استراحت مطالعات دوباره تکرار می‌شود؛ اما این بار بدون فعالیت بدنی. تصاویر گرفته شده قبل و بعد از نرمش کردن با هم مقایسه می‌شوند تا تغییرات جریان خون مشاهده شود. این روش برای تشخیص تصلب شراین در قلب و دیگر اعضا مناسب است.

اسکن استخوان
در این روش تابش های مواد رادیواکتیو ( تکنتیوم - بی پی متیل دی سولفات ) تزریق شده به بدن که در بافت استخوان جمع شده اند، آشکار می‌شوند. بافت استخوان ترکیبات فسفر را به خوبی در خود جمع می‌کند. این مواد در نقاطی که فعالیت متابولیک بالایی دارند بیشتر جمع می‌شوند. بنابراین تصویر گرفته شده یک سری نقاط روشن که نشان دهنده فعالیت بالا هستند و یک سری نقاط تاریک که نشان دهنده فعالیت پایین هستند را نشان می‌دهد. اسکن استخوان روش خوبی برای تشخیص تومورهاست. تومورها بطور کلی فعالیت متابولیک بالایی دارند.

پزشکی هسته ای و درمان بیماریها
از مواد رادیواکتیو به عنوان ردیاب رادیواکتیو استفاده می‌شود. این مواد از طریق بلعیدن و یا تزریق وارد جریان خون می‌شود. یکی از روشهای ردیابی به این شکل است که مواد ردیاب در خون حرکت می‌کنند و امکان می‌دهند که ساختار رگهای خونی مشاهده شود. این روش مشاهده به پزشکان این امکان را می‌دهد که لخته و دیگر ناهنجاریهای رگهای خونی را به راحتی تشخیص دهند. علاوه بر این، برخی اعضاء بدن هستند که نوع خاصی از مواد شیمیایی را در خود جمع می‌کنند . برای مثال غده تیروئید ، ید را در خود جمع می‌کند بنابراین با بلعیدن ید رادیواکتیو ( به صورت مایع یا به صورت قرص ) می‌توان تومورهای تیروئید را تشخیص داد و درمان کرد. به همین ترتیب تومورهای سرطانی نیز، فسفات را در خود جمع می‌کنند. بنابراین با تزریق ایزوتوپ رادیواکتیو فسفر - 32 در جریان خون می‌توان تومورهای سرطانی را، به دلیل افزایش رادیو رادیواکتیوشان، شناسایی کرد.
در تصویر برداری، آزمایش یا درمان به وسیله پزشکی هسته ای، مواد رادیواکتیوی که بلعیده یا تزریق می‌شوند به بدن آسیب نمی رسانند. رادیو ایزوتوپ هایی که در پزشکی هسته ای استفاده می‌شوند به سرعت در عرض چند دقیقه تا حداکثر یک ساعت واپاشیده می‌شوند. سطح تابش های رادیواکتیو آنها هم نسبت به اشعه X یا CT اسکن بسیار پایین تر است.
برخلاف درمان از طریق پزشکی هسته ای، رادیوتراپی ( که کاملاً با آن متفاوت است ) از این مزیت بهره می‌گیرد که برخی سلولها با شدت بسیار بیشتری تحت تأثیر تابش های یونیزه یعنی تابش های آلفا، بتا و گاما و X قرار می‌گیرند. سلولها با سرعت های متفاوتی تقسیم می‌شوند و سلولهایی که با سرعت بیشتری تقسیم می‌شوند به دو دلیل، بیشتر تحت تأثیر تابش های یونیزه قرار می‌گیرند:
- سلولها دارای مکانیسمی هستند که به آنها این امکان را می‌دهد تا DNA آسیب دیده را ترمیم کنند.
- وقتی که یک سلول در حال تقسیم متوجه شود که DNA آسیب دیده است خودش را از بین می‌برد.
سلولهایی که به سرعت تقسیم می‌شوند زمان کمتری برای مکانیسم ترمیم و شناسایی خطاهای DNA قبل از تقسیم شدن دارند، بنابراین احتمال بیشتری وجود دارد که پس از قرار گرفتن در معرض تابش های هسته ای از بین بروند.
از آنجایی که در اکثر انواع سرطان، سلولهای سرطانی به سرعت تقسیم می‌شوند در برخی موارد می‌توان به وسیله رادیوتراپی سرطان را درمان کرد. معمولاً مواد رادیواکتیو اطراف یا کنار تومور قرار می‌گیرند. در تومورهایی که در عمق بدن یا نواحی غیر جراحی قرار گرفته اند پرتو X با شدت بالایی روی تومور تابانیده می‌شود.
اما تنها مشکلی که این نوع از درمان دارد این است که دیگر سلولهای سالم که به سرعت تقسیم می‌شوند نیز، همراه سلولهای سرطانی تحت تأثیر پرتوها قرار می‌گیرند. به همین دلیل کسانی که تحت درمان سرطان هستند دچار حالت تهوع و ریزش موی شدید می‌شوند.


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و هشتم اسفند 1387 توسط 
 

 

 

امكان توليد و عرضه قسمت هاي يدكي انسان در چند سال قبل به عنوان افسانه اي علمي مورد تمسخر قرار مي گرفت. اما امروز علم به درجه اي از پيشرفت و نوآوري نايل شده كه به نظر مي رسد در آينده اي نه چندان دور مي توان اندام هاي يدكي انسان را تهيه كرد هر چند كه در مورد مسايل اخلاقي اين توليدات شبهات فراواني وجود دارد.

اندروفرگوسن در آوريل ۲۰۰۴ مقاله اي تحت عنوان «اخلاق زيستي بدون مرز» تهيه كرد و در آن اخلاق زيستي را مورد بررسي و ارزيابي قرار داد.شبيه سازي انسان تأييد شد

در فوريه ۲۰۰۵ ميلادي دانشمندان كره اي (جنوبي) در يك ژورنال معتبر علمي فاش كردند با استفاده از فن آوري انتقال هسته سلولي موفق به كلون كردن رويان انساني شده اند. ۳۰ تا ۲۴۲ رويان شبيه سازي شده، به روال طبيعي طي مدت ۶ روز رشد كردند و به مرحله بلاستوستي رسيدند. البته پيش از آن تلاش هايي جهت جداسازي سلول هاي بنيادي روياني صورت گرفت. از ۲۰ رويان جدا شده تنها يك رديف سلولي پايدار با موفقيت كشت داده شد و همه اينها در حالي است كه چنين اعمالي در بسياري از كشورها دانشمندان را روانه زندان مي كند اما در بريتانيا اين پيشرفت ها به عنوان يك پيشرفت غيرمنتظره براي بيوتكنولوژي و بيوتكنولوژيست ها در بوق و كرنا مي شود.

پيشرفت بيوتكنولوژيست ها كه بشر را يك قدم بزرگ به مسير ساختن «جام مقدس» براي اهداف تحقيقي و يا سلول درماني نزديك تر كرد و بافت انسان جديد از سلول هاي بنيادي روياني رشد كرد.

به اعتقاد فرگوسن در كاربردهاي آتي، اين بافت و اندام هايي كه به اين شكل ايجاد مي شوند تقريباً از نظر ژنتيكي يا دهنده اصلي يكسان هستند و خطر رد پيوند وجود ديگر وجود نخواهد داشت.

ناگفته نماند كه پوشش خبري رسانه هاي بريتانيا هم تقريباً بر ضايع شدن حيات تازه انساني سرپوش گذاشت. يك سلول پايدار از ميان ۲۴۲ انسان كوچك.

فرگوسن يادآوري مي كند كه توسعه تنها براي تأكيد آن است و افسانه علمي ديروز با سرعت هرچه بيشتر به سمت حقيقتي علمي پيش مي رود.

همچنين يكي از همكاران فرگوسن به نام فليپاتيلور از مركز اخلاق زيستي و خط مشي عمومي در مورد سايبرنتيك و نانوتكنولوژي نوشته است.

امروزه و با صرف بودجه هاي خاص و محدود، روش هاي نوظهوري در عرصه علوم بيوتكنولوژي و نانوبيوتكنولوژي كاربرد پيدا كرده اند. البته در مواردي اين روش ها بسيار بحث برانگيز هستند و عده اي از دانشمندان معتقدند كه برخي از اين روش ها نه تنها مخاطره آميز هستند بلكه در برخي از مباحث چون اخلاق زيستي پاسخ روشني ندارند.

زندگي انسان: گرفتن، ايجادو جعل آن۲۰ سال پيش و زماني كه اندرو فرگوسن در حرفه پزشكي عمومي مشغول بود به آنچه كه امروز اخلاق زيستي نام گرفته است، علاقه مند شد.

اگرچه كميته وارناك براي رسيدگي به موضوعات جديدي چون لقاح مصنوعي IVF و تحقيقات روياني تشكيل شده بود اما موضوعات اصلي كه فرگوسن بررسي مي كرد عمدتاً مربوط به سقط جنين و مرگ آسان بود، آنها نگران گرفتن زندگي انسان بودند.

بنابر گزارش وارناك تحقيقاتي روياني و موارد مشابه از سال ۱۹۸۴ آغاز و به عمل رويان شناسي و بارورسازي انسان در سال ۱۹۹۰ منتهي شد. بر اين اساس پارامترهايي براي تحقيقات و كارهاي باليني در بريتانيا و احتمالاً در تمام جهان تعريف شد و همين امر سبب شد تا در سال ۲۰۰۴ رويان انسان، شبيه سازي شود. دقيقاً در همين اوقات بود كه بحث اخلاق زيستي و چگونگي ايجاد زندگي انسان مطرح شد.

اما مقاله فليپا در مورد سايبرنت و نانوتكنولوژي به طور جداگانه در مورد جهان آتي و فراتر از انسان گرايي است. در اين مقاله به توليد صنعتي و آنچه كه برخي به عنوان انسان كامل مي بينند، توجه شده است. اخلاق زيستي مي بايد اين مقولات را مورد بررسي قرار دهد. پيش از آنكه خيلي دير شود و زندگي انسان جعل شده باشد.اخلاق زيستي با محدوديت؟

اكثر افراد منطقي، حد و مرزهايي كه در هر شاخه از علوم وجود دارد را مي پذيرند.

مسأله شبيه سازي انسان پاييز امسال توسط سازمان ملل مورد بررسي قرار مي گيرد و امكان دارد موافقت اكثريت اعضا براي ممنوعيت تمام حالت هاي شبيه سازي انسان به تأييد برسد. هر چند كه به نظر مي رسد اخباري نظير آنچه از كره جنوبي رسيده مي تواند كل اين بحث را (ممنوعيت فعاليت شبيه سازي) زير سؤال ببرد و در چنين شرايطي اين پرسش اساسي مطرح است كه آيا مي توان براي هميشه فعاليت هاي اين چنيني را ممنوع كرد؟

به عقيده فرگوسن چنانچه ما به محدويت ها اعتقاد داشته باشيم و آنها را وضع كنيم بايد بدانيم كه كجا بايد آنها را جست وجو كرد.

با همه اين تفاسير براي پي بردن به بينش خداوند بهتر است به كتاب مقدس رو آوريم. اگرچه ما كه مطلبي براي هر تصميم جداگانه در آن نمي يابيم، اما اصولي كلي را پيدا مي كنيم كه ما را راهنمايي و هدايت مي كنند تا به هدف برسيم.

در كتاب سفر پيدايش كه نخستين كتاب تورات هم هست آمده كه چگونه در هنگام خلقت، خداوند بشر را به تجسم خود آوريد، سپس مرد و زن را خلق كرد و آنها را متبرك كرد و به آنها گفت كه بارور باشند و تعدادشان را اضافه كنند. زمين را پر كنند و آن را تحت كنترل خود درآوردند و بر هر موجود زنده اي مسلط شدند.

 


نوشته شده در تاريخ جمعه بیست و سوم اسفند 1387 توسط 

 

 

ماري جوانا بيشتر از قسمت هاي فوقاني برگ ها، گل و تخمک هاي شکفته شده بوته شاهدانه از جنس ماده که بريده و خنک شده، تهيه مي شود. عنصر روان گردان موجود در گياه شاهدانه دلتا 9 تتراهيدروکانابينول (THC) است که در رزين اين گياه متمرکز است.
غلظت اين ماده در فراوده هاي مختلف اين گياه فرق مي کند (اين غلظت از 0/5 تا 11 درصد در نوسان است).
در حقيقت ماري جوانا فراورده برگ ها و غنچه هاست و در رنگ هاي سبز متمايل به خاکستري و قهوه اي وجود دارد.

  نحوه مصرف
  ماري جوانا داراي بوي بسيار تندي است و عموما براي کشيدن در پيپ يا سيگارهاي دست پنج استفاده مي شود.
چون ماري جوانا بسيار زبر است براي پيچيدن آن از چندين دور کاغذهاي سفيد يا قهوه اي رنگ استفاده مي کنند که آن را ريفر مي نامند.
 اين سيگار معمولا به کندي مي سوزد و خيلي زود خاموش مي شود، به همين دليل معتادان با پک هاي سريع و مداوم مانع خاموش شدن آن شده و براي استفاده کامل از آن در اماکن سربسته مصرف مي کنند.
 برخي از افراد ماري جوانا را از طريق دهان مصرف مي کنند. به اين منظور آن را در شيريني جات يا کيک هاي شکلاتي مي پزند و ميل مي کنند.

  علائم مصرف
  در صورت کشيدن ماري جوانا آثار روان گردان اين دارو بعداز چند دقيقه آغاز مي شود و پس از سي دقيقه به اوج خود مي رسد.
اگر ماري جوانا از راه دهان مصرف شود بدليل کند بودن جذب معدي - روده اي تا 2-3 ساعت آثار آن احساس نخواهد شد.
 اثر ماري جوانا به صورت کشيدني 2 تا 4 ساعت و در موارد خوردني 5 الي 12 ساعت به طول مي انجامد.
 THC موجود در ماري جوانا در چربي بدن حل شده و در آن ذخيره مي شود.  به همين دليل THC حتي تا يک ماه پس از مصرف نيز در بدن باقي مي ماند.
  ماري جوانا در عين حال که موجب سرخوشي مي شود، هوشياري و خودآگاهي فرد را برهم زده و او را دچار تحريف ادراک، عدم هماهنگي و توازن، افزايش ضربان قلب و تنفس و گيجي مي کند.
معمولا زماني که ماري جوانا در معاشرت با ديگران مصرف مي شود، افراد تمايل به پرحرفي و خنده هاي بيش از حد دارند و اين آثار تا چندين ساعت پايدار مي ماند. بعداز مصرف مقادير بسيار زياد THC، توهمات و احساسات پارانويا نيز در فرد ظاهر مي شود.

عوارض مصرف
  معمولا در مصرف کنندگان مزمن و طولاني مدت ماري جوانا، عوارض بسياري پديد مي آيد که مي توان به تحريف ادراک حسي، اختلال درک زمان و مکان، افزايش حساسيت به صدا، افزايش تلقين پذيري، احساس دارا شدن يک درک عميق تر از معاني اشيا»، احساس قدرت بيش از حد، شوريدگي يا اغتشاش فکري اشاره کرد.
  سرگرداني و توهمات از اثرات و خطرات عمده مصرف اين ماده است. معمولا ميزان اختلالات عصبي و شخصيتي در افرادي که مصرف ماري جوانا در آن ها بسيار بالاست، بيش از افرادي عادي است.

تحمل، وابستگي و ترک
  در مصرف کنندگان مزمن ماري جوانا نسبت به برخي از آثار ماري جوانا تحمل ايجاد مي شود. اين تحمل معمولا نسبت به آثار ماري جوانا بر ضربان قلب، آثار ذهني و آثار مخرب آن بر عملکردهاي شناختي و حرکتي، ايجاد مي شود.
  احتمال ايجاد وابستگي جسمي به ماري جوانا بسيار ضعيف است. حتي کشيدن يک سيگار ماري جوانا هر روز براي مدت بيست و هشت روز موجب نشانه هاي ترک دارو نمي شود.
با اين حال پس از توقف ناگهاني مصرف مزمن THC، نشانه هاي ترک چون تحريک پذيري، بيقراري، کاهش وزن، بي خوابي، رعشه و افزايش حرارت بدن اتفاق مي افتد.
برخي از محققان معتقدند که مصرف اجباري و بي اختيار ماري جوانا به مراتب کمتر از کوکائين، الکل و ديگر افيون ها است.

نکته آخر
برخي از اسامي خياباني رايج ماري جوانا، گراس، علف و ويد است.
ماري جوانا را دروازه ورود به مواد اعتيادآور قوي مي دانند.
ماري جوانا علاوه بر يک ماده اعتيادآور سبک ، يک ماده توهم زا نيز به حساب مي آيد.
فرد جواني که کشيدن ماري جوانا را به طور منظم شروع مي کند، تغييرات چشم گيري در سبک زندگي، شخصيت و اهداف او ايجاد مي شود.
توقف مصرف ماري جوانا ظرف چند هفته يا چند ماه به بهبودي تدريجي مي انجامد.


نوشته شده در تاريخ جمعه شانزدهم اسفند 1387 توسط 
 

روت كانال ( Root canal) یا عصب كشی چیست ؟


روت كانال Root canal ( عصب كشي ) درماني است كه براي ترميم ونجات دادن يك دندان به طور بدي دچار پوسيدگي شده ويا عفونت كرده است به كاري مي رود . درهنگام انجام روت كانال عصب وپولپ دندان بيرون آوردن شده وداخل دندان تميز مي گردد

ريشه دندان به غير از عصب حاوي عروق خوني نيز مي باشد كه خونرساني يا تغذيه دندانها به عهده آنها ميباشد .
بعد از اينكه دندان از زير لثه جوانه زده وبيرون مي آيد ، اعصاب موجود در ريشه دندانها ديگر نقش چندان زيادي در سلامت وعملكرد دندانها بازي نمي كنند ، تنها عملكرد اعصاب ، دادن حس به دندانها مي باشد تا در مقابل چيزهاي داغ يا سرد ، احساس داشته باشند . بنابراين وجود يا فقدان عصب دندانها در عملكرد روزانه آنها تأثيري ندارد .
وقتي عصب يا پولپ دندان آسيب مي بيند ، باكتريها شروع به تكثير مي نمايند . اين باكتريها وساير موادي كه از پوسيدگي ايجاد مي شود مي توانند باعث ايجاد عفونت يا آبسه دندان شوند . آبسه ها كيسه هايي پر از چرك هستند كه در انتهاي ريشه دندانها ايجاد مي شوند . وقتي كه عفونت به انتهاي ريشه دندان مي رسد ، يك آبسه تشكيل مي گردد. به غير از آبسه، در انتهاي ريشه دندان ، عفونت مي تواند باعث بروز موارد زير شود ؛
۱-ورم كردن كه ممكن است به ساير قسمتهاي صورت ، گردن يا سر نيز كشيده شود.۲-از دست رفتن استخوان در اطراف نوك ريشه دندان ومشكلاتي كه در هنگام تخليه چرك از ريشه دندان به بيرون ايجاد مي شود
به دلايل مختلفي عصب وپولپ دندان ممكن است آسيب ديده ، ملتهب شود و عفوني گردد كه اين دلايل شامل پوسيدگي شديد دندان ، كارهاي مجدد انجام دادن دندانپزشك به روي يك دندان ويا پر كردن يا حجم زياد يك دندان ، ترك خوردن يا شكستگي دندان ويا وارد آوردن ضربه به صورت مي باشد .
درهنگام بروز علايم ونشانه هاي زير مي فهميم كه دندان نياز به انجام روت كانال ( عصب كشي ) دارد .
دندان درد شديد درهنگام غذا خوردن يا فشار آوردن برروي دندان .
حساس شدن يا درد گرفتن طولاني مدت دندان در هنگام مواجه با چيزهاي داغ يا سرد .
تغيير رنگ پيدا كردن دندان .
ايجاد تورم و حساسيت در لثه كنار دندان
پيدا شدن يك جوش يا كوزك به طور دائمي ويا عود كننده برروي لثه

نوشته شده در تاريخ سه شنبه سیزدهم اسفند 1387 توسط 
کوچکترین ماهی
@};-کوچکترین ماهی دنیا کدام است ؟

کوچکترین ماهی دنیا با نام علمی Paedocypris progenetica از خانواده کپورماهیان تنها

۷.۹ میلیمتر طول دارد و کوچکترین مهره دار جهان نیز می باشد .

این ماهی در سال ۲۰۰۶ در اندونزی در آبگیرهای با آب تیره و بسیار اسیدی

( پی اچ حدود ۳ ) کشف گردید .@};-
عجیب ترین جاندار
@};-گروهی از دانشمندان بین المللی با بررسی DNA پلاتی پوس کشف کردند که عجیب ترین جانور دنیا در سطح ژنتیکی خویشاوند پستانداران، خزندگان و پرندگان است.

منقار اردکی یا پلاتی پوس عجیب ترین پستاندار استرالیایی است که افسانه ها و اسطوره های زیادی در خصوص شکل گیری آن وجود دارد. اکنون بیولوژیستهای نقشه کامل DNA پلاتی پوس را به دست آورده اند.

این عجیب ترین حیوان دنیا حتی در سطح ژنتیکی نیز بسیار عجیب است و در حقیقت از نظر DNA خویشاوند پستانداران، خزندگان و پرندگان است.

از ویژگیهای منحصر به فرد پلاتی پوس با نام علمی Ornithorhynchus anatinus
بدنی پوشیده از مو
منقاری شبیه به منقار اردک
به بچه های خود شیر می دهد
تخمگذار است
زهر ترشح می کند
دارای یک سیستم فرسایش الکترویکی است.
منقار اردکی همانند خزندگان زهر تولید می کند و دارای ژنهایی است که موجب می شوند این پستاندار همانند پرندگان و خزندگان تخمگذاری کند و روی تخمهای خود بخوابد اما در عین حال در ژنوم این حیوان ژنهایی حضور دارند که به این جانور امکان می دهند همانند سایر پستانداران به بچه های خود شیر بدهد.از سویی دیگر این حیوان همانند پرندگان 10 گونه کروموزوم دارد که جنسیت این حیوان را تعیین می کنند این در حالی است که انسان و بسیاری دیگر از پستانداران تنها دو گونه کروموزوم تعیین کننده جنسیت دارند.

نتایج این کشف نشان می دهد که این حیوان شگفت انگیز از 17 میلیون سال قبل روی زمین می زیسته است.@};-
زرگترین کیسه دار ساکن بر روی زمین

@};-تحقیقات صورت گرفته در دانشگاه کوینزلند رموز مربوط به بزرگترین کسیه دار ساکن بر روی زمین را فاش می کند.
این جانور کیسه دار که شباهت زیادی به خرس داشته است بالغ بر 5/2 تن وزن داشته و همواره به عنوان یکی از پر رمز و رازترین گونه های جانوری برای دانشمندان و دیرینه شناسان مطرح بوده است.

این جانور کیسه دار بالغ بر 8/1 متر ارتفاع داشته و در بیشترین حالت ممکن تا 5/3 متر نیز ارتفاع داشته است. دانشمندان تخمین می زنند این جانور کیسه دار حدود 100 هزار سال پیش بر روی زمین زندگی می کرده است.

بر اساس گزارش ساینس دیلی، درحالی که در دانشگاههای کوینزلند و استرالیا به جانوران کیسه دار به شدت توجه شده و تحقیقات گسترده ای درباره آنها انجام می شود اما درخصوص این جانور اطلاعات بسیار کمی در دست است.

با این حال دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که ابهامات موجود درخصوص این جانور و زندگی پر رمز و راز آن ناشی از این حقیقت می شود که این جانوردر دو اندازه متفاوت - بزرگ و فوق العاده- زندگی می کرده است.

در جریان این بررسیها تاکنون این نکته کشف شده است که گرچه ممکن است این جانور در اندازه های مختلفی زندگی می کرده است اما در کل تنها یک گونه از آن در گذشته های دور حیات داشته است.
Dfs آنلاین نیست.  

نوشته شده در تاريخ سه شنبه سیزدهم اسفند 1387 توسط 
افراد منزوی بیشتر احساس سرما می کنند چاپ
روانشناسان به تازگی دریافتند که انزوای اجتماعی رابطه مستقیمی با احساس بیشتر سرمای محیط دارد.

به گزارش روز یکشنبه بخش انگلیسی گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز" به نقل از بی بی سی، تیم تحقیقاتی دانشگاه تورنتو در تازه ترین بررسی های خود دریافتند، افرادی که احساس انزوا می کنند نسبت افراد اجتماعی تر، سرمای بیشتری را احساس می کنند.
این دانشمندان همچنین اعلام کردند که افراد منزوی و گوشه گیر در زمان نادیده گرفته شدن تمایل بیشتری به خوردن سوپ داغ و نوشیدنی های گرم دارند.
بنا به گفته یک روانشناس انگلیسی کشف این داده ها به افرادی که احساس تنهایی و انزوا می کنند بسیار کمک خواهد کرد به خصوص در فصل زمستان.
دانشمندان در اولین مطالعات خود، 65 دانشجو را به دو گروه تقسیم کردند. یکی از گروهها تجارب شخصی خود در زمینه اجتماعی بودن و منزوی بودن و احساس تنهایی کردنشان را به خاطر آوردند.
گروه دیگر زمانی را که در یک جمع اجتماعی پذیرفته شده بودند را به یاد آوردند و سپس محققان از تمام شرکت کنندگان درخواست کردند در حین یادآوری موقعیت های مذکور دمای اتاقی که در آن حضور داشتند و مورد آزمایش قرار می گرفتند را تخمین بزنند.
دمای تخمینی از 12 درجه سانتی گراد تا 40 درجه سانتی گراد متغیر بود و افردی که احساس انزوا و تنهایی می کردند، دمای اتاق را بسیار پایین تر از حد دمای واقعی اتاق تخمین زدند.
در آزمایش دوم، محققان از 52 دانشجو درخواست کردند که یک بازی کامپیوتری که در آن از توپ استفاده می شد، را اجرا کنند.
این بازی طوری طراحی شده بود که برخی از داوطلبان در بازی دفعات زیادی توپ دریافت می کردند اما گروه دیگر در بازی نادیده گرفته می شدند.
بعد از انجام این بازی کامپیوتری از شرکت کنندگان درخواست شد که میزان اشتیاق خود به مصرف قهوه داغ، کلوچه، نوشیدنی ملایم و یا سوپ بسیار داغ را اعلام کنند.
نتایج آزمایشات حاکی از آن بود، افرادی که در بازی نادیده گرفته شده بودند نسبت به دیگر افراد تمایل به مصرف سوپ بسیار داغ و قهوه داغ داشتند.
محققان پس از انجام آزمایشات بسیار و بررسی های خود اعلام کردند که نتایج این بررسی ها نشان می دهد که تنهایی و انزوا نوعی احساس سرما در افراد ایجاد می کند./

تولید مُسَکِن از سم حلزونهای مخروطی چاپ
منبع: خبرگزاري مهر
.
محققان دریافتند که سم تولید شده از حلزونهای دریایی مخروطی خواص مسکن مانند داشته و می تواند در کنترل دردهای مضمن در انسانها نقشی حیاتی را ایفا کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس مطالعات جدید سمی که حلزونهای مخروطی از آن برای فلج کردن شکارهای خود استفاده می کنند، می تواند در آینده به عنوان ماده مسکنی قوی مورد استفاده قرار بگیرد.

متخصصان عصب شناسی دانشگاه کوئینزلند اعلام کردند سمی که توسط حلزونهای مخروطی سمی تولید می شود قادر به تاثیرگذاری بر روی سلولهای انسانی بوده و می تواند به عنوان داروی کنترل کننده درد در بسیاری از بیماری های مضمن مورد استفاده قرار بگیرد.

این حلزونها جاندارانی دریایی بوده که در اقیانوسهای مختلف جهان یافته شده و سمی و مهلک هستند و سم آنها به دلیل خواص فوق العاده کنترل کننده درد در دردهای عصبی مورد مطالعه گسترده متخصصان قرار گرفته است.

بر اساس گزارش ساینس دیلی، این ماده تا به حال یک گروه از دردهای انسانی را تحت تاثیر و درمان قرار داده و محققان در تلاشتد با استفاده از روشی جدید در استفاده از مینی پروتئینهای موجود در این سم، تمامی حسگرهای درد را در بدن انسان تحت تاثیر قرار دهند.

 


نوشته شده در تاريخ دوشنبه پنجم اسفند 1387 توسط 

ژنتیک جمعیتی با انسان شناسی زیستی ارتباط کاملی برقرار کرده است، زیرا از یک طرف، «ژنتیک جمعیتی»، پویایی تغییرات ژنتیکی را در گروه های مختلف موجودات دوجنسی مطالعه می کند و از طرف دیگر انسان شناسی زیستی با استفاده از داده های جمعیتی و اکولوژی انسانی _ مثل میزان موالید، مرگ و میر و ازدواج، تغذیه و بهداشت _ به پیشبرد توسعه ژنتیک جمعیتی کمک کرده است.

 

مراد از انسان شناسی زیستی مطالعه خصوصیات زیستی و بدنی، تکامل و تطور انسان و اختلافات زیستی موجود میان انسان هاست. این علم به مطالعه منشا تغییرات و تفاوت های موجود میان افراد یک گروه از یک طرف و میان گروه ها و جمعیت های مختلف انسانی از طرف دیگر می پردازد. البته تغییراتی در گذشته و در مدتی نسبتا طولانی در انسان به وجود آمده است، به وسیله دیرینه شناسی و تکامل بررسی می شود. باید توجه داشت که تغییرات انسانی، هر چند کند، پیوسته ادامه دارد.
در انسان شناسی زیستی مطالعه اختلافات موجود میان انسان ها با توجه به «رشد و نمو» و اختلافات تشریحی امری ضروری است و مقایسه وضع فیزیولوژیک، متابولیک و بیوشیمیک بدن در گروه های مختلف انسانی نیز انجام می شود. انسان شناسی زیستی همچنین تفاوت در اندازه گیری های بدن را میان افراد مختلف از یک طرف و میان گروه ها از طرف دیگر مطالعه و مقایسه می کند. دانشمندانی که در زیست شناسی انسانی به مطالعه و تحقیق می پردازند، نمونه های متوسط گروه ها و سنین مختلف را پیدا کرده و در مطالعات مربوط به رشد و نمو به کار می برند. در حقیقت این قسمت از انسان شناسی زیستی در برخی از محافل علمی به نام زیست شناسی انسانی شناخته می شود.
انسان شناسی زیستی از طرف دیگر مطالعه خصوصیات زیستی و بدنی را _ با توجه به مطالعات علوم انسانی و اجتماعی _ انجام می دهد و در این مطالعات به فسیل ها و بقایای فرهنگ های پیشین توجه می کند. معمولا کسانی که در این رشته کار می کنند؛ باستان شناس، دیرینه شناس و انسان شناس زیستی هستند، ولی گاهی می توان به اعتقاد بعضی اصطلاح کلی دیرینه شناس انسانی را برای همه آنان به کار برد. بنابراین دیرینه شناسی انسانی مطالعه و بازسازی فرهنگ های پیش از تاریخ و فسیل های مربوط به انسان و موجودات نزدیک به او می باشد. دیرینه شناسی انسانی برای پیدا کردن زمان و تاریخ دقیق کشفیات خود از زمین شناسی و فیزیک کمک می گیرد.
بعضی اوقات تاکید انسان شناسی زیستی بیشتر به تاریخ طولانی زندگی انسان یا مطالعه نسل به نسل انسان هاست. هر دوی اینها به هم نزدیک و مربوطند. برای مثال اگر کسی بخواهد اختلاف زیستی میان انسان ها را مطالعه کند، باید اطلاعاتی درباره این که از کجا آمده اند بداند، یا اگر بخواهد درباره منشا انسان کنجکاوی نماید، باید از اختلافات زیستی میان انسان ها و گروه های مختلف انسانی آگاهی کامل داشته باشد.
در انسان شناسی خصوصیات جسمانی و اختلاف و دگرگونی های موجود بین افراد و گروه های انسانی و نیز تغییراتی که در نسل های مختلف در این خصوصیات حادث می شود، مورد توجه قرار گیرد. ژنتیک جمعیتی با انسان شناسی زیستی ارتباط کاملی برقرار کرده است، زیرا از یک طرف، «ژنتیک جمعیتی»، پویایی تغییرات ژنتیکی را در گروه های مختلف موجودات دوجنسی مطالعه می کند و از طرف دیگر انسان شناسی زیستی با استفاده از داده های جمعیتی و اکولوژی انسانی _ مثل میزان موالید، مرگ و میر و ازدواج، تغذیه و بهداشت _ به پیشبرد توسعه ژنتیک جمعیتی کمک کرده است.
انسان شناسی زیستی به «انسان سنجی»، یعنی اندازه گیری های مختلف انسانی نیز توجه دارد. خصوصیات کمی ارثی انسان (قد و اندازه های مختلف بدنی) پیچیده و تابع بسیاری از عوامل مختلف می باشد. انسان شناسی زیستی با توجه به اندازه گیری های مختلف فسیل های به دست آمده و مقایسه آنها با انسان امروزی به شناخت گذشته انسان کمک می کند.
شاخه های جدید زیست شناسی با گسترش روزافزون علوم برای شناخت هر چه بیشتر پایگاه های حیات انسانی به وجود آمدند؛ از آن جمله پیشرفت های «بیوشیمی» در سال های اخیر باعث ظهور «زیست شناسی مولکولی» و «ژنتیک مولکولی» شده است. ساختمان کار و تکامل مولکول های داخل سلول در انسان شناخته شده اند، متخصصان ژنتیک، وراثت و اختلافات آنها را در بین افراد و گروه های مختلف مطالعه کرده اند. این مطالعات با توجه به فراوانی مولکول ها در جمعیت های مختلف باعث شناخت عوامل ژنتیکی موثر در تطور و تکامل شده است.
مسایل انسان شناسی زیستی با توجه به ژنتیک، بیوشیمی و حتی فرهنگ قابل حل است. فرهنگ بر عوامل زیستی اثرات زیادی دارد. مثلا ازدواج های خویشاوندی باعث بروز بیماری های مختلف از طریق انتقال ژن های مغلوب بیماری زا می شود. اکولوژی انسانی اثر متقابل انسان و محیط زیست او را مطالعه می کند. سازگاری انسان با محیط زیست نیز در اکولوژی انسانی مورد توجه قرار می گیرد.
سرانجام انسان شناسی زیستی، اختلافات جسمانی انسان را _ به هر دلیل که باشد _ مطالعه و مقایسه می کند. گاهی از یافته های انسان شناسی زیستی در عمل استفاه می شود. برای مثال در رابطه خصوصیات بدنی و امراض مختلف، در پزشکی قانونی، در برنامه های بهداشتی و حتی برای طرح اندازه گیری های مختلف وسایل راحتی انسان مثل اتومبیل و هواپیما، داده های انسان شناسی زیستی را به کار می گیرند.

منبع:دکتر اصغری عسگری خانقاه و محمد شریف کمالی

نوشته شده در تاريخ پنجشنبه یکم اسفند 1387 توسط 
سلولز دارای فرمول عمومی است. سلولز ساختار اولیه دیواره سلولی گیاهان را تشکیل می‌دهد. دستگاه گوارشی انسان قادر به هضم سلولز نیست و آن را بدون تغییر دفع می‌کند اما برخی جانوران مثل نشخوارکننده‌ها و موریانه‌ها می‌توانند سلولز را به کمک میکروارگانیسمهایی که در دستگاه گوارش آنها زندگی می‌کنند، هضم کنند. این میکروارگانیسمها با آزادکردن آنزیمهایی به هضم سلولز کمک می‌کنند.
img/daneshnameh_up/8/84/cellu.2.jpg
ساختمان سلولز

ساختمان شیمیایی سلولز

در مولکول سلولز مولکولهای β - گلوکز نسبت به یکدیگر چرخش 180 درجه‌ای دارند. ضمن برقراری اتصال بین دو مولکول β - گلوکز از OH متصل به کربن 4 یک مولکول و OH کربن شماره 1 مولکول بعدی یک مولکول آب جدا می‌شود و پل اکسیژنی برقرار می‌شود. از سوی دیگر در مولکول سلولز امکان برقراری پیوندهای هیدروژنی نیز وجود دارد. پیوستن دو مولکول β - گلوکز موجب تشکیل یک مولکول سلوبیوز می‌شود.

هر 5 مولکول سلوبیوز با آرایش فضایی مکعبی شکل ، بلور سلولز را بوجود می‌آورند و از مجموعه بلورهای سلولز ، رشته ابتدایی یا میسل سلولز تشکیل می‌شود. مجموعه میسلها ، میکروفیبریل سلولزی را بوجود می‌آورند که قطری حدود 25 نانومتر دارد.از مجموع حدود 20 میکروفیبریل ، ماکروفیبریل سلولزی تشکیل می‌شود.

ابعاد سلولز

سلولز از واحدهای دارای قطر 35 آنگستروم تشکیل شده که آنها را رشته‌های ابتدایی می‌نامند. این قطر اغلب درست است اما حتمی نیست. مثلا در برخی نمونه‌ها مثل سلولز جلبک والونیا 300 آنگستروم و در ترکیبات موسیلاژی برخی میوه‌ها تنها 1 آنگستروم است. به این ترتیب تصور حالت همگن برای رشته‌های ابتدایی سلولز کنار گذاشته شد و اشکال مختلف (استوانه‌ای - منشوری با قاعده مربعی - روبان کم و بیش پهن) منظور گردید.

دو عامل در محدودیت ابعاد این واحدها دخالت دارد: یکی همی سلولزها که همانند پوششی رشد جانبی رشته‌های سلولزی را محدود می‌کنند و دیگری آرایش یا سازمان یافتگی حاصل از مجموعه سلولز سنتتازی (آنزیم تولید کننده سلولز) غشای سلولی که رشته‌های اولیه سلولزی را می‌سازد. سلولز در برابر تیمارهای آنزیمی و شیمیایی بسیار مقاوم است.img/daneshnameh_up/c/c7/cellu.4.jpg

تولید سلولز

مجموعه پژوهشهایی که در مورد بیوسنتز سلولز انجام شده است نشان می‌دهد که پیش ساز سلولز یوریدین دی فسفو گلوکز است که بوسیله حفره‌های گلژی به مجموعه‌های آنزیمی سلولز سنتتازی موجود در غشای سلولی می‌رسد. با دخالت این مجموعه‌های آنزیمی از پلیمریزاسیون مولکولهای پیش ساز مولکولهای سلولز تشکیل می‌شود. پس از تشکیل مولکولهای سلولز تجمع آنها به صورت بلورهای سلولز و رسیدن به حد میکروفیبرلها و ماکروفیبریلهای سلولزی بر بنای پدیده خود آرایی با برقراری پیوندهای هیدروژنی بین مولکولی است. این تجمع نیاز به آنزیم ندارد.

تجزیه سلولز

تجزیه سلولز بوسیله سلولازها انجام می‌شود. سلولازها را به دو گروه اگزو سلولازها و آندو سلولازها تقسیم بندی می‌کنند. اگزوسلولازها قدرت عمل بیشتری دارند و بر انواع مختلف سلولز چه سلولز بلوری و چه سلولز غیر بلوری که در نتیجه زخم یا تخریب بخشهای سلولزی بلوری ایجاد می‌شود اثر می‌کنند و در مرحله اول عمل خود موجب گسستن پیوندهای بین مولکولی می‌شوند. آندو سلولازها بر محصول عمل اگزو سلولازها اثر می‌کنند و موجب گسستن پیوندهای درون مولکولی می‌گردند بنابراین سلولازها اشتراک یا تعاون عمل دارند.

فرمهای سلولز و شناسایی آنها

  • α - سلولز: این فرم از سلولز در محلول 17.5 درصد از هیدروکسید سدیم در 20 درجه سانتیگراد حل نمی‌شود.

  • β - سلولز: β - سلولز در این محلول حل شده اما به محض اسیدی کردن محلول ته‌نشین می‌شود.

  • γ - سلولز: در محلول 17.5 درصد هیدروکسیدسدیم حل می‌شود اما با اسیدی شدن محلول ته‌نشین نمی‌شود.img/daneshnameh_up/e/e7/cellulose_remove.jpg

کاربرد سلولز

سلولز ماده تشکیل دهنده دیواره سلولی گیاهان است. این ترکیب اولین بار در سال 1838 مورد توجه قرار گرفت. در آن سالها با اعمال تغییراتی در آن مانند نیتروژندار کردن در تولید نیترو سلولز مورد بهره برداری قرار گرفت. سلولز بصورت تقریبا خالص در رشته‌های پنبه وجود دارد. این رشته‌ها در تولید نخ و پارچه بافی و تولید پوشاک اهمیت فراوانی دارند.

همچنین الیاف پنبه استرلیزه شده در پزشکی کاربرد زیادی دارد. سلولز بصورت ترکیب با لیگنین (ماده چوب) و سلولز در تمام مواد گیاهی وجود دارد. سلولز در گذشته در ساخت باروت بدون دود مورد استفاده قرار می‌گرفت. امروزه از آن برای تولید نیترو سلولز که در ساخت مواد منفجره ، پلاستیک‌سازی ، رنگسازی و … کاربرد دارد، استفاده می‌کنند. سلولز همچنین در آزمایشگاه به عنوان جزء عمل کننده فاز جامد در کروماتوگرافی لایه نازک استفاده می‌شود.

نوشته شده در تاريخ یکشنبه بیست و هفتم بهمن 1387 توسط 
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیست و چهارم بهمن 1387 توسط 

 

 

گرايش زيست دريا به بررسي و مطالعه خواص محيط آبي، بيولوژي آبزيان و فعاليت هاي آبزي پروري مي پردازد. يعني برخلاف دو گرايش علوم جانوري و علوم گياهي كه در آنها بيشتر موجودات خشكي زي مطالعه مي شوند اين گرايش جانوران و گياهان آبزي را بررسي و مطالعه مي كند.


گرايش زيست دريا علاوه بر بررسي فيزيولوژي آبزيان به مطالعه اكولوژي دريا يعني بررسي آلودگي آب دريا و تاثير آن بر محيط دريا مي پردازد.


ماهيت:


"دنياي زير آبها دنياي بسيار اعجاب آور و شگفت انگيزي است. دنيايي كه در آن بزرگترين جانور كره زمين يعني نهنگ زندگي مي كند. موجودي كه گاه تا 15 تن وزن و 27 متر طول دارد. همچنين خطرناكترين، باهوشترين، زيباترين و بي آزارترين جانوران كره زمين در همين محيط پررمز و راز حضور دارند."


گرايش هاي مقطع ليسانس:


اين گرايش، خود يكي از 5 گرايش رشته زيست شناسي است.


آينده شغلي، بازار كار، درآمد:


"اگر دانشجوي زيست دريا بخواهد شغلي در ارتباط با رشته تحصيلش پيدا كند، بايد توجه داشته باشد كه فرصت هاي شغلي اين گرايش بيشتر در نواحي ساحلي كشور مثل استان گيلان، مازندران و خليج فارس وجود دارد.


علي رغم اين كه مراكز پزشكي معتقدند مصرف آبزيان نسبت به ساير مواد پروتئيني از مزيت هاي فراواني برخوردار است و حتي آن را "غذاي سلامتي" مي نامند، اما اين مواد در كشور ما مورد استقبال قرار نگرفته است. چرا كه از يك سو مردم به درستي مواد غذايي دريايي را نمي شناسند و از سوي ديگر اين دسته از مواد غذايي گران مي باشند.


در اين ميان فارغ التحصيلان گرايش زيست دريا با فعاليت در مراكز پرورش ماهي و همچنين تحقيق بر روي ارزش مواد غذايي دريايي و انتشار اين تحقيقات در رسانه هاي گروهي مي توانند نقش موثري در كاهش موانع فوق داشته باشند.


"با توجه به اين كه صنعت آبزي پروري و استفاده از منابع آبي در برنامه  توسعه اقتصادي دولت جاي خاصي را به خود اختصاص داده است، اميد است كه كارشناسان زيست دريا بتوانند در زمينه هاي فوق مشغول به كار گردند."


وي همچنين در مورد تفاوت فرصت هاي شغلي اين رشته با مهندسي شيلات مي گويد:


"دانشجوي رشته شيلات تكنيك و فن تكثير و پرورش ماهي را آموزش مي بيند و در همين زمينه فعاليت مي كند. در حالي كه دانشجوي زيست دريا بيشتر به بررسي خصوصيات موجودات دريايي به عنوان يك موجود زنده و ويژگي هاي توليد مثل آنها مي پردازد و از سوي ديگر آبزي پروري تنها بخشي از مطالعات و در نتيجه فعاليت هاي يك دانشجوي زيست دريا است و دانشجوي اين گرايش در كل به مطالعه محيط آب و جانداران آن مي پردازد."


سارا سميعي دانشجوي زيست درياي دانشگاه شهيد بهشتي نيز در مورد فرصت هاي شغلي فارغ التحصيل اين گرايش مي گويد:


"علاوه بر كار در شيلات فارغ التحصيلان اين گرايش مي توانند در حفظ بعضي از گونه هاي آبزيان كه در حال انقراض هستند مثل ماهي ازون برون و يا ماهي سفيد كار بكنند و مهمتر از همه اين كه ما بايد به ياري كارشناسان زيست دريا يك اطلس دقيق در مورد گونه هاي آبزيان موجود در آبهاي كشورمان تهيه كنيم تا از گونه ها و در واقع منابع دريايي موجود در كشورمان باخبر شويم، كاري كه تاكنون انجام نگرفته است و به همين دليل ما حتي نمي دانيم كه در خليج فارس چند گونه آبزي وجود دارد. در حالي كه ايالت كوچكي مثل دبي تمام گونه هاي آبزي موجود در منطقه را مشخص نموده و نامگذاري كرده است.


ظرفيت پذيرش كل و گرايش مختلف:


طي سه سال تحصيلي 76 تا 78 بطور متوسط در هر سال 116 دانشجو در اين گرايش پذيرفته شده اند. ضمناً گرايش زيست دريا در ايران تا مقطع دكترا تدريس مي شود.


 علاقمنديها: گرايش زيست دريا مثل ساير گرايشهاي زيست شناسي جزو علوم پايه محسوب مي شود و در واقع هدف اين گرايش تربيت كارشناسان و محققان زيست دريا است، افرادي كه بايد عاشق كشف حقايق پديده هاي طبيعي باشند. چون شايد بتوان در رشته هايي كه جنبه فني يا اجرايي دارند بدون عشق و علاقه بسيار موفق گرديد و حتي شغلي نيز در همان زمينه پيدا كرد اما يك محقق نمي تواند بدون عشق و علاقه اي وافر با دشواري هاي كارهاي تحقيقاتي دست و پنجه نرم كند و در نهايت موفق گردد.


آشنايي با بعضي از مهارت هاي جنبي مثل غواصي و عكاسي و فيلمبرداري در زير آب مي تواند موفقيت دانشجوي اين رشته بخصوص در سطوح كارشناسي ارشد و دكترا نفش موثري داشته باشد.


نكات تكميلي:


"با 17 واحد تخصصي نمي توان دانشجويان گرايش زيست دريا را با دنياي آب آشنا ساخت. چون هم جانوراني كه در اين محيط زندگي مي كنند، ويژگي هاي خاص خود را دارند و هم براي شناخت محيط آب بايد كتب تخصصي بيشتري را مطالعه كرد."


"البته ما در سطح ليسانس اطلاعات بسيار كمي در مورد دنياي زير آبها به دست مي آوريم. اما همين اطلاعات محدود مي تواند براي يك دانشجوي علاقه مند، راهگشا باشد و او را با نحوه مطالعه و تحقيق در زمينه اكولوژي دريا و بيولوژي آبزيان آشنا سازد."


نوشته شده در تاريخ شنبه نوزدهم بهمن 1387 توسط 

 

محققان اسپانيايي اعلام کردند با انجام آزمايش خون در هشتمين هفته بارداري مي توان جنسيت جنين را تعيين کرد.

به گزارش ايرنا از مادريد، روزنامه لاوانگوارديا امروز سه شنبه با اعلام اين مطلب افزود: کارشناسان آزمايشگاه "لورگن " شهر "گرانادا" اسپانيا با همکاري بيمارستان "بيرخن د لاس نيبس " گرانادا و يک بنياد تحقيقاتي بيو بهداشتي موفق شده اند با آزمايش خون مادر در هفته هشتم بارداري جنسيت جنين وي را که 98 درصد قابل اعتماد است ، مشخص کنند. خاطر نشان مي شود که جنسيت جنين تاکنون در هفته بيستم دوران بارداري با انجام سونوگرافي مشخص مي شد که درصد صحت آن کمتر از اين آزمايش است.

بنابرگزارش ايرنا ،"خاوير بالبرده " مدير کل آزمايشگاه لورگن در اين باره طي مصاحبه اي مطبوعاتي اعلام کرد اين آزمايش که با گرفتن سه ميلي ليتر خون مادر انجام مي گيرد، هيچگونه عوارض جانبي براي مادر و جنين او همچون آزمايشهاي ديگر ندارد.  وي همچنين تصريح کرد که با اين آزمايش مي توان بيماريهايي همچون هموفيلي و يا اختلال کار ماهيچه ها را نيز در جنين تشخيص داد.

بالبرده افزود: اين آزمايشگاه هم اکنون در حال همکاري با بيمارستان بيرخن د لاس نيبس براي تشخيص زودهنگام بيماريهاي ديگر در جنين است. اين آزمايش بر روي "دي .ان .اي " جنين که در خون مادر وجود دارد، انجام مي گيرد و راه را بر روي ديگر آزمايشات ژنتيکي و تشخيص بيماريهاي ديگر باز مي کند.

بنابراين گزارش ، پاسخ اين آزمايش پس از 48 ساعت اعلام مي شود و هزينه آن حدود 120 يورو و کمتر از ديگر آزمايشات ژنتيکي است .


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه شانزدهم بهمن 1387 توسط 
نوشته شده در تاريخ یکشنبه سیزدهم بهمن 1387 توسط 
نوشته شده در تاريخ جمعه یازدهم بهمن 1387 توسط 

به سوالات تستی جانورشناسی در ادامه ی مطلب توجه نمایید.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه هشتم بهمن 1387 توسط 
 

 

 تومور چیست ؟

فرایند تکثیر سلول های بدن تحت کنترل عوامل خاصی صورت می گیرد که بهم خوردن این نظم باعث تکثیر غیر قابل کنترل سلولها در یک محیط و در نتیجه ایجاد یک توده خواهد شد که به آن اصطلاحا تومور نیز گفته میشود . اینکه چه مسائلی باعث حذف فاکتورهای کنترلی در تکثیر و ازدیاد سلولها میگردد تا حد زیادی ناشناخته می باشد اگرچه فرضیه هایی برای آن مطرح می باشد که به آنها اشاره خواهد شد .

  تومور استخوانی چیست ؟

اگر سلولهای استخوان ساز بدن که به آنها استئوبلاست نیز گفته میشود شروع به تکثیر غیرعادی و غیرقابل کنترل بکنند توده استخوانی در محل ایجاد میگردد که به آن تومور  استخوانی گفته میشود .امروزه موتاسیونها و یا جهش های ژنتیکی را عامل اصلی بوجود آمدن اکثر سلولهای تومورال در بدن میدانند ولی اینکه چه عامل و یا عواملی باعث این جهش ها در هسته سلولهای بدن شخص می شود خیلی مشخص نمی باشد. عوامل ارثی و محیطی مانند ویروس ها و برخی از گازها و مواد شیمیائی را موثر می دانند.  بیماران برحسب محل توده و یا قابلیت دست اندازی آن به نقاط دیگر بدن از خود علائم خاص آن بیماری را نشان می دهند .

  انواع تومورهای استخوانی کدامند ؟

تومورهای استخوانی می توانند اولیه و یا ثانویه باشند . تومورهای اولیه توده هایی هستند که بطور اولیه از تکثیر سلولهای استخوان ساز در محل ایجاد میگردند . اگر تومورهای غیراستخوانی با سرایت به سیستم اسکلتی آن را دچار تخریب کنند به آن تومور ثانویه استخوان گفته میشود . این نوع  تومورهای ثانویه و یا تومر های متاستاتیک استخوان برخلاف نوع اولیه آن در سنین بالا  دیده شده و یک نمونه بارز آن سرایت سرطان پستان به سیستم اسکلتی در خامنهایی است که قبلا به دلیل سرطان پستان درمان شده اند .

تومورهای اولیه که در این سایت منحصراً در مورد آنها بحث خواهد شد می توانند خوش خیم بوده و یا سیر بدخیمی و سرطانی داشته باشند . تومورهای اولیه خوش خیم که انواع کیست های استخوانی نیز از آن دسته می باشند بسیار شایع تر از انواع بدخیم بوده و تمایل دارند تا بصورت خودبخود بهبودی کامل پیدا کنند در مقابل تومورهای اولیه بدخیم احتیاج به درمانهای دارویی و جراحی داشته و در سیر خود تمایل دارند تا از محل ابتدایی خود جدا شده و در نقاط دیگر بدن ایجاد توده بکنند که به این قابلیت آنها متاستاز گفته میشود و اکثراً این حالت در ریه ها اتفاق می افتد . شایع ترین نوع سرطان اولیه استخوان استئوسارکوم نامیده میشود .

درمان کیست استخوان و انواع تومورهای خوش خیم استخوانی چیست؟

کیست های استخوان از جمله ضایعات خوش خیم سیستم اسکلتی می باشند که بصورت نسبتاً شایع بخصوص در استخوان های بازو و ران بوجود می آیند. کلاً تومورهای خوش خیم استخوانی منجمله کیست های استخوان خوشبختانه به نسبت تومور های بدخیم استخوان بصورت شایعتری ایجاد میگردند. این ضایعات خوش خیم معمولاً علامتی نداشته و اکثراً بصورت اتفاقی کشف می شوند. در موارد نادری این ضایعات باعث ضعیف شدن استخوان و در نتیجه ایجاد شکستگی پاتولوژیک می گردند. کیست ها و تومور های خوش خیم استخوان معمولاً نیازی به درمان جراحی ندارند و در برخی موارد بخودی خود بهبودی پیدا می کنند. در موارد خاصی که تخریب استخوان توسط تومر خوش خیم شدید باشد و یا اینکه ضایعه تمایل به رشد نشان دهد  بیمار نیاز به انجام عمل جراحی و تخلیه تومور و پیوند استخوان خواهد داشت.

 

  تعداد مبتلایان به سرطان استخوان به چه میزان است؟

اگرچه آمار دقیقی در دست نمی باشد ولی تصور می شود که از هر یک میلیون نفر جمعیت کشور در یک سال تعداد ۱۰ مورد بیمار مبتلا به سرطان اولیه استخوان می گردند. با این حساب تعداد مبتلایان به سرطان استخوان در کشور ما سالیانه حدود ۷۰۰ نفر باشد.

  سرطان استخوان در چه کسانی و در کدام قسمت از بدن شایع تر است؟

متاسفانه سرطان اولیه استخوان اکثراً در گروه سنی نوجوان و جوان و بین ۱۰ الی ۳۰ سالگی شایع می باشد. نسبت ابتلا در دختران و پسران مساوی می باشد. شایع ترین محل بروز تومور در اطراف زانو ، اطراف شانه و لگن خاصره می باشد.

 

 ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ جمعه چهارم بهمن 1387 توسط 

مقدمه

در طبقه بندی جانوران که در آغار قرن 19 قرن انجام گرفت، تمام جانورانی که دارای بدنی دراز و فاقد ضمایم واضح بودند به کرمها موسوم شدند. این جانوران به علت داشتن یک انتهای قدامی یا سر که دارای اندامهای حسی است و به قصد برخورد و روبرو شدن با محیط به طرف جلو حرکت می‌کنند و یک انتهای خلفی یا دم ، با اسفنجها و مرجانها و شانه‌داران اختلاف و تمایز دارند. رده کمتاران ، رده‌ای از کرمها هستند که به صورت حلقوی هستند که در هر حلقه چندین تار دارند. کرمهای خاکی نمونه ای از این رده است. از کرمهای خاکی بزرگ لومبریکوس ترستریس نمونه جالبی است که ممکن است به درازای 30 سانتیمتر و به قطر 9 میلیمتر رشد کند.تصویر

مشخصات خارجی

بدن این کرم ، استوانه‌ای دراز و بطور واضح در دو انتها نازک و باریک است. سطح شکمی آن پهن و رنگ پریده‌تر از سطح پشتی است و سطح پشتی تیره است. سر مشخص و متمایزی در حیوان وجود ندارد. بدن یک کرم بالغ به 80 تا 100 قطعه حلقه‌ای شکل که بوسیله شیارهای عرض مجزا است، تقسیم شده است. دهان کرم در حلقه اول است و بوسیله یک قطعه گوشتی به نام پیش دهان آویزان می‌باشد. مخرج آن بیضی شکل و بطور عمودی در حلقه آخر قرار دارد. روی حلقه‌های 31 تا 37 برآمدگی غده‌ای واضحی به نام کمربند تناسلی دیده می‌شود. کمربند تناسلی ماده سازنده پیله را که محتوی تخم است ترشح می‌کند.

تارهای کرم خاکی

در هر حلقه به جز اولی و آخری ، 4 جفت تار موی مانند کوچک وجود دارد که در سطح شکمی و جانبی مختصر برجستگی پیدا کرده است. هر تار عبارت است از یک میله کیتینی نوک تیزی است که در یک کیسه اپیدرمی مخصوص واقع در درون دیواره بدن جای گرفته است. تار می‌تواند بوسیله عضلات منقبض کننده در هر جهت حرکت کرده، امتداد یابد و یا عقب کشیده شود و تارها در موقعی که کرم در سوراخش قرار دارد و یا روی زمین حرکت می‌کند مانند گیره یا میخ عمل می‌نماید.

دیواره بدن

قسمت خارجی کرم از یک کوتیکول شفاف و نازک پوشیده شده است.کوتیکول دارای خطوط عرضی نازکی است که یک منظره قوس و قزحی مختصری ایجاد می‌کند. در کوتیکول سوراخهایی در روی بسیاری از سلولهای حسی اپیدرم موجود است. اپیدرم روی یک غشای قاعده‌ای قراردارد و زیر غشای قاعده‌ای لایه نازکی از عضلات حلقوی و لایه ضخیم‌تری از عضلات طولی وجود دارد. سطح داخلی دیواره بدن از صفاق مستور است. شکل جانور در نتیجه خاصیت کشش دیواره بدن روی اندامها و مایعات درونی حفظ می‌شود.تصویر

دستگاه گوارش

این دستگاه از قسمتهای زیر تشکیل می‌شود:
  • دهان که دنباله آن حفره دهانی است. (در حلقه‌های 3 - 1)

  • حلق (در حلقه‌های 5 - 4) با غده‌های مخصوص چرب و نرم کردن و الیاف عضلانی در دیواره‌های خارجی آن.

  • مری باریک و مستقیم (در حلقه‌های 14 - 6) که بوسیله سه جفت غده‌های آهکی از پهلو اتصال دارد.

  • یک چینه‌دان بزرگ با دیواره نازک که در حقیقت یک پیشخانه برای ذخیره می‌باشد.

  • سنگدان (در حلقه‌های 18 - 17) با دیواره‌های عضلانی ضخیم و محکم که در داخل از کوتیکول مفروش است.

  • روده که تا مخرج امتداد دارد.

دستگاه گردش خون

خون در تمام قسمتهای بدن کرم جاری است و یک سیستم رگهای خونی بسته با مویرگها وجود دارد. پنج رگ اصلی ممتد در طول بدن و پنج جفت قلب در حلقه‌های 11 - 7 دیده می‌شود. از حلقه 12 به طرف عقب ، هر حلقه دارای رگهای بند بند زوج است که رگهای طولی را به اندامهای گوناگون مربوط می‌سازد.

دستگاه تنفس

دستگاه تنفسی منظم در این کرمها موجود نیست. خون جاری اکسیژن را در مویرگهای نزدیک کوتیکول مرطوب در دیواره بدن ، دریافت کرده و CO2 پس می‌دهد. اکسیژن با هموگلوبین در پلاسما ترکیب شده به بافتهای مختلف حمل می‌شود.

دستگاه عصبی

در بالای حلق (حلقه 3) یک جفت گانگلیونهای مغزی با مغز وجود دارد. دو رابط از پیرامون حلق به گانگلیونهای زیر مری دو قطعه‌ای کشیده می‌شود، به نام حلقه دور مری و از گانگلیونهای زیر مری طناب عصبی شکمی در طول کف حفره عمومی بدن تا حلقه مخرجی امتداد می‌یابد. چندین عصب نیز به پیش دهان و ناحیه دهانی متصل می‌گردد. طناب عصبی شکمی در هر حلقه دارای یک عقده بزرگ است و 3 جفت عصب جانبی از آن خارج می‌شود. طناب و عقده‌ها به صورت ساختمانهای جفت بوجود می‌آید، رشته اعصاب جانبی به عضلات ، سلولهای اپیدرمی ، نفریدیها ، کیسه‌های تار و سایر اندامها عصب می‌دهد.تصویر

دستگاه تولید مثل

کرم خاکی تک جنسی است و در هر کرم اندامهای جنسی نر و ماده در قسمت شکمی جای دارد. کرمهای خاکی در بیشتر سال ، تولید مثل می‌کنند، ولی حداکثر فعالیت تکثیری آنها در هوای گرم و مرطوب است. جفتگیری در شب صورت گرفته. دو کرم خود را از سوراخ بیرون کشیده، سطح شکمی قدامی‌شان را نزدیک هم می‌آورند، بطوری که انتهای قدامی‌شان در دو جفت مخالف هم قرار دارد. در هر کرم یک جفت شیار اسپرمی تشکیل می‌شود که در طول آنها توده‌های اسپرم به منظور دخول در جایگاه اسپرمی دیگری عبور می‌کند. پس از این عمل ، کرمها از هم جدا می‌شوند. بنابراین عمل لقاح دو جانبه و متقابل است.

رابطه کرم خاکی با انسان

کرمهای خاکی به عنوان طعمه در ماهیگیری مصرف عملی دارند. اثرات طویل‌المدت کرمهای خاکی در طبیعت جنبه‌های عملی مشخصی دارد. از آنجا که خاک را سوراخ می‌کنند اثرات قابل توجهی در حاصلخیزی خاک دارند.

نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و یکم دی 1387 توسط 
فرا رسیدن تاسوعا و عاشورای حسینی بر همه تسلیت باد.

 از آنجایی که سه ماهه دوم جنینی، دوره حساس مهاجرت وسیع سلولهای عصبی به کورتکس و همچنین مهاجرت سلولهای پوستی نوک انگشت، برای تشکیل خطوط پوستی می باشد، وجود تفاوت در خصوصیات خطوط پوستی بیماران، ممکن است دال بر این باشد که پیش از تولد، به جنین آسیبی وارد شده است. عدم تقارن نوساندار خطوط پوستی نیز اخیراً برای بررسی اختلالات تکاملی مورد استفاده قرار گرفته است.

روشها: خطوط پوستی نوک انگشت 290 بیمار اسکیزوفرنی و 290 فرد غیر مبتلا که از نظر جنس، سن و فرم بدن همسان شده بودند، از نظر چهار خصوصیت پوستی (شکلهای خطوط انگشت، خط شماری خطوط، عدم تقارن نوسان دار خط شماری خطوط و خطوط ثانویه) مورد بررسی قرار گرفته است.

نتایج: میانگین خط شماری سبابه چپ گروه بیماران کمتر از گروه کنترل بود. آزمون «تی- جت» بین خط شماری سبابه راست و چپ گروه بیماران، تفاوت آماری معنی داری نشان داده (05/0> P) اما در گروه غیر مبتلا تفاوت معنی دار مشاهده نشد (05/0< P). با توجه به این که تفاوت بین خط شماری سبابه های گروه بیماران معنی دار و بیشتر از گروه شاهد بوده، عدم تقارن نوسان دار خط شماری گروه بیماران بزرگتر از گروه ها شاهد میباشد.

بحث: خط شماری انگشت اشاره چپ، ممکن است یک نشانگر بیولوژیک برای غریال کردن افراد مستعد به بیماری اسکیزوفرنیا باشد. بزرگترین عدم تقارن نوسان دار در بیماران نشان دهنده ظرفیت پایین تر آنها برای تحمل تأثیرات نامطلوب محیطی در مقایسه با غیر مبتلایان می باشد. این یافته ها با توجه به زمان شکل گیری خطوط پوستی می تواند حاکی از نقش صدمه سه ماهه دوم جنینی در بروز اسکیزوفرنیا باشد


نوشته شده در تاريخ سه شنبه هفدهم دی 1387 توسط 
 

فرض کنید که در یک زندان به علت مظنون بودنتان به یک جرم یا تبهکاری محبوس شده اید و هیچگونه مدرکی دال بر بی گناهی شما وجود ندارد، روزهای سرد وسیاه حبس تا آخر عمر انتظارتات را می کشد تا اینکه با کمک یک آزمون علمی شگرفت انگیز بی گناهی شما ثابت می گردد و ناباورانه آزاد می شوید. این تصور خیالی دقیقا با بخشی از واقعیت زندگی ویلیام توماس از ایالت کنتاکی عجین شده است فردی که در سال ۱۹۹۳ در جریان یک بزهکاری مظنون شناخته شد اما همواره در دادگاه بر بی گناهی خود پافشاری نمود تا اینکه ۶ سال بعد بی گناهی وی با آزمون DNA به اثبات رسید. تکنیک انگشت نگاری ژنتیکی، در سال ۱۹۸۵ توسط الک جفری در دانشگاه لاسیستر ابداع شد. او سرگرم مطالعه برروی ژن میوگلوبین بود.
پروتئین حاصل از این ژن موجب ذخیره اکسیژن در ماهیچه می شود.جفری در ضمن تحقیق خود در یافت که نواحی از ژن میوگلوبین فاقد اطلاعات لازم برای ساخت میوگلوبین می باشد و نقشی در سنتز پروتئین میوگلوبین ندارد. این نواحی از ژن شامل نواحی غیر عادی از لحاظ بازهای نوکلئوتیدی بود که در آن این بازها، چندین بارپشت سر هم تکرارمی شدند. جفریس این توالیها را ماهوارک نامید او اندیشید که ممکن است این توالیها سر نخی برای دانشمندان ژنتیک باشد تا گره از بعضی معماهای ژنوم بگشایند. او این قطعات حاوی بازهای نوکلئوتیدی تکراری را پس ازجداسازی ازکل ژنوم وارد باکتری نمود و بااستفاده ازتکنیک نشاندار کردن قطعات حاصل از تکثیرو الکتروفورز، الگوهای مختلف باندی را در روی ژل مشاهده کرد. این دانشمند برجسته مشاهده کرد که وجود توالیهای بازی تکراری تنها مختص ژن میوگلوبین نیست بلکه در سایر نقاط DNA ژنومی نیز این توالیها را می توان یافت. عجیبتر اینکه در هر فرد این توالیها منحصر به آن فرد است از والدین به نسبت مساوی به فرزندان منتقل می شود.
امروزه واژه میکروساتلایت و مینی ساتلایت واژه بسیار آشنا برای متخصصان علم ژنتیک می باشند .معمولترین تکرارهای موجود در ژنوم پستانداران،تکرارهای(CA)n و(CT)n و (dG-dT) می باشند. تعداد بازهای موجود در هر ماهوارک ممکن است به ۲،۳، ۴ و حتی بیشتر برسد که طبق قاعده خاصی در ژنوم تکرار می شود. برای چنین آزمونهای نیاز به بررسی تمام ژنوم نمی باشد و همانطور که وجود یک خال در بدن می تواند دلیلی محکم بر شناسائی یک بی گناه یا قاتل باشد بررسی یک ناحیه کوچک از ژنوم فرد مظنون نیز چنین مدارکی ارزشمندی را مهیا خواهد نمود. این مقاله سعی دارد که در یک نگرش اجمالی، بعضی از کاربردهای انگشت نگاری ژنتیکی را همراه با وقایع شگفت انگیزی که این تکنیک در آنها مورد استفاده قرار گرفته است ، را بیان نمایید.
▪ آزمون انساب (تعیین هویت): در ژوئیه ۱۹۹۷، مونیکالمود، زنی که ۸ ماهه آبستن بود به همراه همسر خود توسط نیروهای امنیتی ایالت بوئنوس آیرس در کشور آژانتین ربوده شد. سرنوشت این زوج و کودکی که مونیکا در رحم داشت ناشناخته باقی ماند. بعدها مردی که از یک اردوگاه سری در آژانتین آزاد شده بود به مادر بزرگ مونتیکا گفت که دختر او در اردوگاه ویژه امنیتی زندانی شده بود. در سال ۱۹۸۵ در همان اردگاه زنی که سابقا پلیس بود، ادعا کرد که والد قانونی دختری است که در زندان متولد شده است . دو سال بعد آزمایش انگشت نگاری ژنتیکی با قطعیت ۹۸/۹۹ درصد دختر را متعلق به مونیکا دانست و این کودک به مادر بزرگ خانواده بازگردانده شد. از آن پس تکنیک انگشت نگاری ژنتیکی در حل مشاجرات مربوط به تعیین والدین حقیقی کودکان استفاده شد.
▪ شناسائی مجرمان : در مواردی که قربانی در اثر تجاوز جنسی کشته شده باشد، می توان با تهیه نمونه سلولهای جنسی موجود در مهبل قربانی و همچنین تهیه نمونه خون یا بافت از مقتول، سرنخی برای تشخیص قاتل به دست آورد. در این روش پس از استخراج DNA از نمونه ها و همچنین مقایسه الگوهای باندی حاصل از نمونه خون مقتول و با الگوهای باندی حاصل از نمونه حاوی مخلوطی از سلولهای جنسی مقتول و قاتل ، الگوهای باندی متعلق به قاتل را تشخیص داد. انگشت نگاری ژنتیکی همچنین می تواند برای شناسائی اجسادی که تخریب و متلاشی شده اند و یا به هر علتی قابل تشخیص نیستند ،مورد استفاده قرار گیرند. در سال ۱۹۸۹ پلیس بقایای جسدی را که در یک فرش پیچیده شده بود را پیدا کرد، باز سازی چهره جسد، پلیس را مشکوک نمود که جسد متعلق به کارنی پرایس نوجوانی است که در سال ۱۹۸۱ ناپدید شده است . اما هیچ کس نمی توانست مطمئنن باشد. اریکاهاگلبرگ مقداری اندکی DNA از یکی از استخوانهای جسد، استخراج کرد و آن را برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه چفریس فرستاد.مدارک مستدل بر پایه انگشت نگاری ژنتیک نشان داد که جسد واقعا متعلق به کارنی پرایس است و این مدرک توسط دادگاه بریتانیایی وقت، پذیرفته شد. این اولین واقعه بود که در آن انگشت نگاری DNA به عنوان مدرکی در دادگاه پذیرفته شد .
▪ تشخیص سرطانها : در برخی از انواع سرطانها ، به طور قابل توجهی افزایش یا کاهش تعداد توالیهای میکروساتلایت دیده می شود.چنین تغییراتی باعث ایجاد ریز ماهوارکهای متفاوت می شود که براحتی قابل تشخیص هستند.
▪ برآورد پارامترهای جمعیتی : با استفاده از انگشت نگاری DNA ، تمایز ژنتیکی ، تعداد مهاجران در هر نسل ، میزان همخونی را برآورد نمود به خصوص با استفاده از این ابزار قدرتمند، زمان اشتقاق گونه ها را نیز می توان محاسبه نمود.
▪ تایید صحت ادعاهای شبیه سازی: یکی از موارد جالب کاربرد انگشت نگاری ژنتیکی، آزمون صخت ادعاهای موجود در رابط با شبیه سازی می باشد. به عنوان مثال در گوسفند دالی که اولین پستانداری بود که به روش انتقال هسته سوماتیک بوجود آمد این آزمون توسط Ashworth و همکاران در سال ۱۹۹۸ صورت گرفت و با انگشت نگاری ژنتیکی مشخص شد که او حامل ۷ اللی ریزه ماهوارهای است که در جمعیت سلولی سازنده اش وجود داشته است و تردیدهای موجود بی مورد است.
مطالعات مربوط به حفاظت گونه ها و رفتار شناسی گونه های در حال انقراض: تکنیک انگشت نگاری ژنتیکی همچنین توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا بعنوان ابزاری برای ردیابی رفتار آمیزشی گروهی از شمپانزه های وحشی در جنگلی انبوه استفاده شد. این محققان موهای باقیمانده موجود در آشیانه های موقت موجود در نوک درختانی که شمپانزه های در آن می خوابیدند را جمع آوری نمودند و DNA مورد نیاز را از ریشه موها استخراج کردند، با مقایسه الگوهای باندی ماده ها و نرهای بالغ و ۱۳ بچه شمپانزه در یافتند که ۷ بچه متعلق به نرهای این گروه کوچک نیست . بنابراین این نظریه قوت یافت که در طی شب حداقل بعضی از شمپانزه های ماده می بایستی به جنگلهای مجاور رفته و با نرهایی از گروهای دیگر برخورد نموده اند. کشف چنین روابطی با انگشت نگاری ژنتیکی ، می تواند توضیح دهد که چگونه در گروهای کوچک شمپانزه ها نیز حفظ تنوع ژنتیکی و اجتناب از همخونی امکان پذیر می باشد.


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه یازدهم دی 1387 توسط 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک